Netanyahu: "Kudüs’teki kamyonlu saldırı IŞiD bağlantılı"

İsrail Başbakanı Netanyahu, dört kişinin ölmesine neden olan Doğu Kudüs’teki terör saldırısında IŞİD bağlantısı tespit ettiklerini açıkladı.

Netanyahu: "Kudüs’teki kamyonlu saldırı IŞiD bağlantılı"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar günü dört kişinin hayatını kaybetmesine ve 17 kişinin yaralanmasına neden olan Doğu Kudüs Talpiot’ta kamyonla gerçekleştirilen saldırı bölgesine yaptığı ziyaret sırasında saldırganın IŞİD bağlantılı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ile olay yerine giden Netanyahu bölgenin Polis Şefi Yoram Halevy tarafından bilgilendirildi. Burada bir açıklama yapan Netanyahu, “Teröristin kimliğini biliyoruz ve tüm işaretler onun bir IŞİD destekçisi olduğunu gösteriyor” dedi. Saldırıyı gerçekleştiren terörist, 28 yaşındaki Fadi Ahmed al-Qunbar olarak tanımlandı.

Netanyahu,  al-Qunbar'ın yaşadığı Doğu Kudüs’ün Jabel Mukaber bölgesinin abluka altına aldıklarını ve benzer saldırıları engellemek için başka önlemler planladıklarını belirtti.

İsrail Emniyet Müdürü Roni Alsheich araçlı terör saldırısı olarak nitelediği olay öncesinde saldırıya işaret eden herhangi bir uyarı olmadığını dile getirdi. Alsheich sürücünün yüksek sayıda zayiat vermek için büyük bir asker grubunun bulunduğu o alanı özellikle seçtiğini ve bu alanı bulmak için saldırı öncesinde Armon Hanatziv’de bir süre tur attığını da sözlerine ekledi. Alsheich ayrıca teröristin Doğu Kudüs’te ikamet ettiğini de belirtti.

Filistin Yönetimi basınında çıkan haberlere göre saldırıyı gerçekleştiren sürücü, Jabel Mukabar semtinde yaşayan 28 yaşındaki Fadi al-Qunbar. İsrail’in Kanal 2 televizyonunun haberine göre evli ve dört çocuklu Qunbar İsrail’de bir süre hapis de yattı.

Hamas terör saldırısını “kahramanca” diyerek övdü

Pazar günü Kudüs’teki terör saldırının sonrasında herhangi bir örgüt sorumluluğu üstlenmedi ancak Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayı söz konusu saldırıyı ‘kahramanca’ olarak niteledi. Örgütün sözcüsü Hazam Kasım Facebook’ta “Batı Şeria ve Kudüs’teki kesintisiz operasyonlar, Kudüs İntifada’sının izole bir olay olmadığını, Filistinli insanların özgürlüklerine kavuşup İsrail’in işgalinden kurtulana kadar ayaklanma kararı aldığının bir göstergesidir” diye yazdı. Kasım ayrıca “Bu operasyonlar direnişi aşmak ya da engellemek için yapılan tüm girişimlerin her seferinde başarısız olacağını gösteriyor” diye de yazdı.

Hamas, al-Qunbar’ın daha önce İsrail’de hapis yattığını belirtirken, neden hapis yattığı ve ne zaman serbest bırakıldığı ile ilgili ayrıntı vermedi. 

Herzog terörü kınadı

İsrail’deki muhalefet partisi Başkanı Isaac Herzog, Pazar günü İsrail’de meydana gelen terör saldırının Berlin ve Nice’de meydana gelen terör saldırılarına benzediğini belirtti.

Herzog basına yaptığı açıklamada son aylarda Berlin ve Nice’de meydana gelen terör saldırılarında kullanılan tır saldırısı terör eyleminin İsrail’deki terör olayında örnek alındığını dile getirdi. Teröristlere karşı mücadele eden ve onu öldüren asker ve sivillere sonsuz teşekkürlerini sunan Herzog, şehit ailelerine de başsağlığı diledi. Herzog, Kudüs halkının terör eylemlerine çok fazla maruz kaldığını ancak her şeyin üstesinden geldiklerini sözlerine ekledi.

Bennett’ten  uluslararası basına tepki

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, uluslarası basının Kudüs’teki terör saldırısını veriş şekline tepki gösterdi. Olayın ardından BBC News haberi şu başlıkla duyurdu:

“İsrail medyasına göre, Kudüs’te, iddiaya göre aracını yayaların üzerine süren ve en az 15 kişiyi yaralayan tır şoförü vuruldu.”

Naftali Bennett de haberi bu şekilde veren BBC’ye tepki göstererek twitter’dan  şu paylaşımda bulundu:

“Hey BBC. Şoför – terörist değil – vuruldu. ‘İddiaya göre’ sadece dört İsrailliyi öldürdü .”  

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
862