Livni BM’nin ilk İsrailli başkan yardımcısı mı oluyor?

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’ye yardımcılık görevi teklif ettiği belirtildi.

Livni BM’nin ilk İsrailli başkan yardımcısı mı oluyor?

Guterres’in, Hatuna Partisi Başkanı ve Knesset’te bulunan Siyonist Birliği’nin iki numaralı ismi olan Livni’yi, geçtiğimiz hafta sonu bizzat arayarak teklifi yaptığı belirtildi.

Livni’nin atamasının BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Livni’ye yapılan teklif, Filistin eski Başbakanı Selam Feyyad’ın BM’nin yeni Libya Elçisi olarak atanmasının gündeme gelmesinin ardından ortaya çıktı. ABD, Feyyad’ın atanmasına İsrail Büyükelçisi Danny Danon’un isteği üzerine itiraz etmişti. İsrail ve ABD, Dünya Bankası eski ekonomisti olan Feyyad’ın görevlendirilmesinden endişe duymuş ve bu durumu Filistin’in devlet olarak tanınması yönünde bir işaret olarak değerlendirmişti.

İsrail’in ana akım gazetelerinden Haaretz’de yer alan haberde Livni’ye yapılan teklifin bugüne kadar BM tarafından İsrailli birine yapılan en üst düzey teklif olduğu ve ABD’nin Feyyad’a izin vermesi karşılığı yapıldığı yer aldı.

Haberde teklifin hâlâ geçerli olduğu belirtilirken Livni’nin ofisinden yapılan açıklamada henüz resmi bir teklifin yapılmadığı vurgulandı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
795