2.Dünya Savaşı’nın az bilinen kahramanları: Witold Piletcki

Holokost sırasında Yahudileri gaz odalarına gitmekten kurtaran, bunun için kendi hayatını tehlikeye atan sayısız insan oldu. Bu kahramanların bir kısmını filmlerden ve kitaplardan tanıdık. Ancak bir kısmı ise arşiv sayfalarında gizli kaldı. Witold Piletcki de onlardan biri…

2.Dünya Savaşı’nın az bilinen kahramanları: Witold Piletcki

Ali Jean Çorakçı - Strasbourg

Polonyalı ‘Kahraman’ Witold Piletcki, Auschwitz Ölüm Kampına girerek birçok Yahudi’nin hayatta kalmasını sağladı. Piletcki, Londra ve Washington’a Naziler ve kamp hakkında sayısız belge ve bilgiler göndererek, koalisyon güçlerinin Nazi kamplarına daha erken girmesine etken oldu.

Witold Piletcki, II. Dünya Savaşı sırasında Polonya direnç operasyonuna istihbarat toplayabilmek amacıyla, Auschwitz Ölüm Kampına girmeye gönüllü oldu. Pilecki kampta iken, bir direniş hareketi organize ederek, Nazi Almanya’sının Auschwitz zulümleri hakkında Batılı müttefikleri bilgilendirdi. Yaklaşık iki buçuk yıl kaldıktan sonra, 1943 yılında kamptan kaçtı. Pilecki, Ağustos 1944’te Varşova ayaklanmasında yer aldı.

Sürgündeki Londra merkezli Polonya hükümetine sadık kalan Pilecki, İngiliz Gizli Servisi MI6 için çalıştığı suçlamasıyla Stalinist gizli polisi Urzad Bezpieczenstwa (Kamu Güvenlik Bakanlığı) tarafından 1948 yılında idam edildi. Witold Piletcki hakkındaki bilgiler 1989 yılına kadar, Polonya komünist rejimi tarafından örtbas edildi.

Piletcki, yaptığı işler sayesine, ‘en büyük savaş kahramanlarından biri’ olarak kabul edilir. ABD’nin Polonya Büyükelçisi Pilecki’yi, “Polonya’nın kahramanlarından biri” ve “Polonya’nın yüksek vatanseverlik örneği” olarak nitelendirdi.

Bir sonraki yazımda tıpkı Alman iş adamı Oskar Schindler gibi Yahudileri Nazilerden kurtarmak için elinden geleni yapan Alman işadamı Eduard Schulte’yi tanıtmaya çalışacağım.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1269