İsrail Bağımsızlık Gününde bir ilk

ABD Başkanı Trump’ın yemin töreninde dua eden haham Hier, İsrail Bağımsızlık Günü’nde meşale yakacak ilk İsrailli olmayan Yahudi olarak belirlendi.

ABD’nin önde gelen Yahudi kuruluşlarından Simon Wiesenthal Merkezinin kurucusu Haham Marvin Hier, Kudüs’te kutlanacak İsrail Bağımsızlık Günü’nde meşale yakacak ilk İsrailli olmayan Yahudi kişi olarak seçildi.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Aharonot’un haberine göre geçtiğimiz ocak ayında Washington DC’de ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık yemininin ardından dua eden Hier, İsrail Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından bu şerefe laik görülen üç kişiden biri.

İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, İsrailli olmayan Yahudilerin de Bağımsızlık Günü’nde meşale yakmasına geçen yıl karar verdiklerini belirterek, bu kişilerin katılımının tüm dünyadaki Yahudilere bir Yahudi devletinin varlığına dair umut aşılayacağını dile getirdi.

Bu seneki kutlamanın teması ‘Kudüs: İsrail’in ve Yahudilerin Ebedi Başkenti’ olarak belirlenmiş.

Heir, ABD Başkanlığı yemini sırasındaki iki dakikalık dua sırasında Mezmurlar’dan 137. pasajı okuyarak şu sözleri söylemişti: “Eğer seni unutursam, Ey Kudüs, sağ elim hünerini unutsun. Eğer seni anmazsam, eğer Kudüs’ü baş sevincimden üstün tutmazsam dilim damağıma yapışsın.”

Hier, Simon Wiesenthal Merkezini 1977 yılında antisemitizme savaş açmak ve Nazilerin yakalanarak yargılanmaları için kurdu. Heir’in uzun vadede Kudüs’te başka bir müze açma planları ise müzenin yapılması planlanan arazinin tarihi Müslüman Mezarlığı’nın bir kısmını da içine alması dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu yıl meşale yakacak kişilerden biri Kudüs’teki İbrani Üniversitesi bilgisayar bölümü profesörü, Mobileye ve OrCam girişimleri kurucu ortağı Amnon Shashua olarak belirlenmiş. Meşaleyi yakacak üçüncü kişinin de Kudüs doğumlu şarkıcı ve aktör Yehoram Gaon olduğu gelen haberler arasında.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
556