Batya Natan

Yılın son trendleri

Ağustos yazıma ‘Yılın Son Trendleri’ diye bir başlık atmayı uygun gördüm çünkü bana kalırsa yılın son ayı ağustos! Belki miladi takvime kafa tuttuğumu düşünebilirsiniz ancak eylül ayı sadece dini olarak değil pratikte de yeni yılın başladığı zaman.

Yılın son trendleri

Ağustos ayı yazlıklardan şehre dönülmeden, işler yeniden yoğunlaşmadan, okullar başlamadan, yazlıklar kışlıklar yerini değiştirmeden geçireceğimiz son ay. Her sene ağustos ayında trend heyecanı duruluyor; tabiri caizse rölantide gidiyor. Her akşam ful çeken Halet-i Ruhiye bile geçtiğimiz cuma akşamı kapalıymış. Dergiler bile inceldikçe inceliyor. Hal böyle olunca insanlar yeni trendleri yakalamak yerine eski trendlerden içlerinde kalanları indirimde yakalamayı tercih ediyorlar. Uzun lafın kısası size yepyeni, formda trendler yerine sonbahara yumuşak geçiş tüyoları vereceğim. Hazırsanız başlayalım!

Yazılarımın çoğuna olduğu gibi, bu yazıya da tatil trendleri ile başlıyorum. Ağustos ayı başı veya ortasında güzel bir yurtiçi tatili sizi paklar. Hoş geçtiğimiz hafta; yıllardır gitmek için haziran başını tercih ettiğim Çeşme’deydim. Muhteşem kalabalığı ile sabrımı zorladı. Öncelikle kalabalık sizi zorlamayacaksa, size uygun Çeşme trendlerinden bahsedeyim. Fun Beach’te bir gün, Before Sun Set’te bir happy hour ve (1) 9 ½’de bir akşam yemeği ve Single Fin Yellow’da bir gece planlayabilirsiniz. Bir ara da Veranda Alaçatı’ya uğrayıp, Instagram’da bir fotoğraf paylaşmayı atlamayın. Fun Beach için (2) göğsünde pencere olan, Before Sun Set için ise; (3) popo kesimi gittikçe daralan, hatta tangaya doğru yaklaşan birer mayo veya bikini edinin derim. Şaşıracak, ayıplayacak bir şey yok, herkes bunlardan giyiyor. Eğer bu aralar Selimiye, Akyaka, Kaş, Çeşme, Bodrum ya da Fethiye gibi yakın mesafeli bir tatil bile sizin için uzak gözüküyorsa endişelenmeyin. Neyse ki bu yıl, bayram ağustosun son haftasına denk geliyor ve herkese yazın tadının damağında kalması için harika bir tatil yapma fırsatı sunuyor. Henüz bayram için bir tatil planlamadıysanız, bu yazıyı okur bitirir bitirmez araştırmalara başlayın. İstanbul’un tadı en güzel bayramda çıkıyor diyenlerdenseniz bile, bu bayram şehir çok sıcak olacağa benziyor, benden söylemesi. Bayram hazırlıklarım tamam diyorsanız da Eylül veya ekim ayları için de şimdiden dört günlük bir Avrupa seyahati planlayın derim. Bu iş için Amsterdam, Berlin veya Kopenhag’ı düşünebilirsiniz.

Instagram trendlerinde bu ay bebek resimleri öne çıkıyor. Eğer çocuğunuz, yeğeniniz, arkadaşınızın çocuğu filan varsa, mutlaka bir onunlar beraber bir ‘story’ paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca yine ‘story’ kısmına memnun olduğunuz güneş kreminin resmini koymayı ve neden memnun olduğunuzu iki kelimeyle anlatmayı ihmal etmeyin. Post olarak ise, (4) güneş batmaya yakın olduğu bir zaman kumsal önünde çekilmiş boydan bir fotoğraf koymayı düşünebilirsiniz.

İdil Hazan Kohen’in yazdığı (5) Şezlong Savaşları tatil kitabı olarak çok tercih ediliyor. Siz bu yazıyı okurken ben muhtemelen, “uzanmışım kumsala, güneş damlar içime” modunda ‘Şezlong Savaşları’nı okuyor olacağım.

Her ne kadar şehirde hayat rölantide davam etse de, bir yerlere kaçıp gidemeyenlere ya da gitmemeyi tercih edenlere de bir-iki öneride bulunayım istiyorum. İstanbul’da yeni açılan yerlerden gözüme çarpan (6) Balat Coffee and Guide ve Imperia Deli & Pizzeria (Armutlu) var. Henüz gitmedim ama ikisini de listeye aldım.

Eğer Game of Thornes’un yayınlanan tüm bölümlerini izlediyseniz ve ne izleyeceğim şimdi diye düşünüyorsanız bu önerim sizin için gelsin. Evde klima altında geçirmeyi planladığınız bir akşam; eski bir İsrail ajanının, bir Filistinli militanı yakalamak üzere emekliliğine ara vermesi ile başlayan karışık olaylar zincirini konu alan (7) Fauda isimli diziye başlayabilirsiniz.

İndirimden alacaklarınızı bitirdiyseniz ve olur da sıcaklara aldırmadan daha kalın kıyafetler deneyebilenlerdenseniz, sonbahara hazırlık için de bir kaç giyim trendinden bahsedeyim. Geçiş sezonunun renkleri (8) bordo, kırmızı, pembe ve turuncu. Üstelik bu renkleri birbirleri ile kombinlemek de son derece moda. Sonbaharda (9) pullar, payetler tekrar hayatımıza giriyor. Bu parıltılar sadece değil, pantolonlardan, çantalara her yerde karşımıza çıkacaklar. Diğer atlanmaması gereken trend (10) hayvan figürleri... Cüzdanlar, ayakkabılar, bilezikleri, kazaklar derken hayvanlar bu son bahar her yerde olacaklar. Yaza damgasını vuran mavi - beyaz çizgiler ve kareler, geçiş döneminde yerlerini (11) siyah – beyaz puantiyelere, sonbaharda da (12) koyu renkli ekose ve baklavalara bırakacak.

Yazın son ayının keyfini çıkartmanız ve kendinizi yeni sezona zinde hazırlamanız dileği ile...

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
421