Batya Natan

Facebook’un patronundan Şabat resimleri

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’un Yahudi asıllı patronu ve kurucusu Mark Zuckerberg, geçtiğimiz hafta sonu küçük kızı Max ile yaptığı Şabat günü (Cuma akşamı) ritüelinin fotoğraflarını paylaştı.

Facebook’un patronundan Şabat resimleri

Fotoğraflarda Şabat mumları ve  minik Zuckerberg’in aileye ait 100 yıllık tarihi bir gümüş bardaktan okunmuş şarabı (Üzüm suyu1)  yudumlaması görülüyor. 

Şabat için Bayan Zuckerberg’in pişirdiği Şabat ekmeğinin fırından şişmeden önce ve sonraki halinin de görüldüğü fotoğrafların altına Mark Zuckerberg şunları yazdı: “Şabat olması dolayısı ile küçük Max’a gümüş Şabat bardağını verdik. Bu bardak küçük Max’ın büyük büyükbabası Max tarafından 100 yıl önce aile Amerika’ya göç ettiğinde alınmış. O günden bugüne  bardak nesilden nesle kullanılmış.” 

Yahudi gelenekleri gereği Şabat’ta (Cuma güneşin batımından cumartesi gün batımına) resim çekmek dahil hiçbir elektrikli aktiviteye izin verilmez. Ancak resimlerde görülen pencerelerde gün ışığı açıkça belli olmakta. Birçok Yahudi aile çocukların erken yatması gereği ile gün batmadan sırf çocuklar öğrensin diye Şabat ritüelini orijinalinden evvel yapmakta. Buna Yahudi çevrelerde ‘Erken Şabat’ denmekte. 

 

(1)Gerçek törende şarap kullanılırken çocuklara içki verilmesi uygun olmadığından bazı aileler Erken Şabat’ta üzüm suyu kullanır.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1490