Batya Natan

Netanyahu ve El-Sisi ilk defa resmi olarak bir araya geldi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Mısır Devlet Başkanı El-Sisi, New York’ta bir araya İsrail- Filistin barış sürecini yeniden başlatmak için yapılması gereken çabaları konuştular. Toplantının geniş kapsamlı olup bölgenin sorunlarının tartışıldığı bir görüşme olduğu kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu pazartesi günü Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah el-Sisi ile New York’ta görüştü. Bu görüşme el-Sisi’nin 2014’te göreve gelmesinden bu yana ikilinin kamuya açık ilk toplantıları oldu. İkili, daha önceleri gizli görüşüyorlardı ve sıkı bağları vardı.

İki lider, İsrail ile Filistin arasında barış sürecini yeniden canlandırmanın yollarını konuştular.

Netanyahu’nun ofisinden verilen açıklamaya göre el-Sisi’nin New York’ta kaldığı Palace Hotel’de gerçekleşen toplantı bölge sorunlarının tartışıldığı geniş kapsamlı bir görüşme oldu.

El-Sisi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Mısır Devlet Başkanının iki devletli bir çözümün gerçekleştiği barış görüşmelerinin yeniden başlamasının önemini vurguladığı belirtildi.

El-Sisi aynı zamanda Trump yönetimine bu konudaki çabaları için teşekkür etti. Filistin sorununun çözülmesinin Ortadoğu’da istikrarın ve güvenliğin sağlandığı yepyeni bir iklimin oluşmasını sağlayacağını ifade etti.

Mısır tarafından gelen açıklamada Netanyahu’nun el-Sisi’ye Kahire’nin Ortadoğu’daki önemli rolü, terörizm ile savaş ve bölgede barışın sağlanması için çabalarını takdir ettiği belirtildi.

Pazartesi erken saatlerde el-Sisi, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşerek, hem barış sürecinin yeniden başlaması için gereken çabaları, hem de Abbas’ın Filistin Yönetimi ile, Gazze’deki Hamas arasında anlaşma sağlanmasını konuştu.

Bu arada Netanyahu ise ABD Başkanı Trump ile bu sene üçüncü kez Manhattan’daki Plaza Hotel’de görüştü. İsrail Başbakanı Trump’tan İran’ın nükleer silah yapımı için arzusunu dizginlemesini, daha sert yaptırımlarda bulunmasını istedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
865