Batya Natan

İsrail Devlet Başkanı Rivlin’in Suka’sını 6000 kişi ziyaret etti

Geçtiğimiz çarşamba günü başlayan, bir hafta süren Yahudi aleminin Sukot Bayramı devam ediyor.

İsrail Devlet Başkanı Rivlin’in Suka’sını 6000 kişi ziyaret etti

İsrail’de Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in Suka’sını şimdiye kadar ülkenin dört bir köşesinden gelen 6 bin kişi ziyaret etti. 

Konuklarını ağırlayan ve onlara iyi yıllar dileyen Rivlin konuşmasında sözü  Diaspora (İsrail dışında yaşayan Yahudiler) Yahudiliği ile İsrail arasında son zamanlarda oluşan fikir ayrılıklarına getirdi ve ‘Hepimiz kardeşiz’ dedi.

Rivlin, Yahudi tarihinde Mısır çıkışında çöldeki günleri hatırlatan ağaç dallarından yapılma Suka’nın içinde şöyle konuştu: “Burada bulunan herkes hem konuk hem ev sahibi sayılır. Çünkü hepimiz her birimizden sorumluyuz. Bu Suka aslında hepimize ait. Bu sene özellikle İsrail halkı ile Diaspora  arasındaki kardeşliğin önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Hepimiz kardeşiz ve birbirimizi korumak zorundayız.”  Rivlin ve eşi Nechama  özellikle ziyaretçilerin çocukları ile sohbet edip şakalaştılar.

 Sukot Bayramı aynı zamanda, Yahudilerin birliği ve bütünlüğünün de  kutlandığı bir bayram olarak kabul edilir.  Ağaç dallarından ve yapraklardan yapılan  Suka’nın kutsal duvarlarının tüm Yahudileri bir araya getireceğine inanılır.  Sukot’un sembolü olan birbirine bağlanmış ‘Arbaa Minim’de  (Dört çeşit bitki), gerek Tora öğrenimi ve uygulaması konusunda, gerekse karakter özelliklerindeki farklılıklarına rağmen, tüm Yahudilerin bir bütün olduğunu ve birbirine bağlılığını sembolize eder.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1063