Batya Natan

Cami içinde Suka

Yahudi aleminin Sukot Bayramı için bir araya gelen Londralı, Yahudi ve Müslümanlar, şehrin Whitechapel bölgesinde bulunan Doğu Londra Camisinin bahçesine Suriyeli mülteciler için bir Suka inşa ettiler.

Cami içinde Suka

Suka’ya davet edilen Suriyeli göçmen aileler önünde bir konuşma yapan Rav Danny Rich sözü yüzlerce yıl evvel Yahudilerin yaşadığı çöl günlerine getirdi; “Sukot bize atalarımız bir zamanlar çölün acımasız doğa şartlarındaki hayatını, büyük çöl karşısında insanoğlunun kırılganlığını hatırlatır. Yahudi ulusunun tarihi tecrübesi bugün benzer zorlukları yaşayan, savaştan, zulümden kaçan insanlara empati duymayı gerektirir.”

Bir hafta süren Yahudi Bayramı Sukot’ta evlerin bahçelerine ağaç dalları ve yapraklardan yapılma bir çadır-Suka inşa etmek ve içinde yaşamak bir gelenek.

3500 yıl önce Yahudi halkı Mısır esaretinden kurtulduktan sonra çölde 40 yıl geçirmişti. Sukot Bayramı’nda  amaç, Suka  içinde bir hafta yaşayarak o günleri anmak ve çölün zor şartlarından sağ çıkmalarını sağlayan Tanrı’ya bir teşekkür ifadesi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1298