Batya Natan

Donald Trump, barış planına bir şans verilene kadar konsolosluğu taşımayacak

ABD Başkanı Donald Trump, ABD yönetiminin üzerinde çalıştığı İsrail-Filistin barış planının, başarılı olması için bir şans verilene kadar, elçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı düşünmediğini belirtti.

Donald Trump, barış planına bir şans verilene kadar konsolosluğu taşımayacak

 TBN televizyon kanalındaki bir programa konuk olan Donald Trump, elçiliğin taşınması ile ilgili bir kararın “çok uzak olmayan bir gelecekte” alınabileceğini ancak aynı zamanda ABD tarafından hazırlanan yeni bir barış önerisinin sonuçlarının bekleneceğini belirtti. Trump, “Büyükelçiliği Kudüs’e taşımayı düşünmeden önce barış önerisine bir şans vermek istiyorum” dedi.

Trump, seçim kampanyasında İsrail’deki ABD elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı vaat etmişti. Ancak önceki ABD başkanları gibi uzmanların, kararın uygulanmasının bölgedeki gerginliğin artmasına ve barış olasılığına zarar verebileceğini öngören görüşlerinin ardından, kararı uygulamaktan kaçındı.  Trump yönetimi önümüzdeki aylarda netleşecek bir barış planı üzerinde çalışıyor. Trump konuyla ilgili olarak, “Herkesin asla başarılı olmayacağını söylediği bir öneri üzerinde çalışıyoruz. Bu öneri işe yaramayabilir. Dürüst olmak gerekirse bu mümkün. Çoğu insan imkânsız bir anlaşma olduğunu söylüyor. Ancak ben imkânsız olduğunu düşünmüyorum. Bence bu gerçekleşebilecek bir şey. Bunu sadece bir öngörü olarak söylemiyorum” dedi.

Trump ayrıca, İsrail ile Filistin arasındaki barışın, bölgesel barış için bir başlangıç olacağına inandığını belirtti ve bu süreci “olması gereken bir şey” olarak tanımladı.

Televizyondaki konuşmasında Trump, İran nükleer anlaşmasına da değindi. Anlaşma ile ilgili ‘korkunç’ ve ‘asla yapılmamış olmalıydı’ yorumlarında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
364