Batya Natan

Suriyeli çocukları tedavi eden İsrail hastanesine büyük ödül

Genesis Ödülü kapsamında işitme kaybı yaşayan Suriyeli çocukların tedavisi üzerine çalışan İsrailli hastaneye özel ödenek verildi.

Binlerce Suriyeli mülteciyi tedavi eden İsrailli hastane, Genesis Ödülü kapsamındaki bir projenin parçası olarak özel bir ödenek almaya hak kazandı. Genesis Ödülü ‘Yahudi Nobel Ödülü’ olarak kabul ediliyor.

İsrail’in Suriye sınırındaki Safed şehrinde faaliyet gösteren Ziv Tıp Merkezinde görevli doktorlar, özel ödeneği Suriye’deki iç savaş sırasında bombardımanlarda yaralanan ve işitme kaybı yaşayan çocukları tedavi etmek için kullanacak.

Özel ödeneğin tutarı tam olarak açıklanmasa da altı sıfırlı olacağı tahmin ediliyor. Tutarıyla ilgili tahminlerde geçen sene Genesis Ödülünü kazanan Sir Anish Kapoor’un 1 milyon dolarlık para ödülünü Suriyeli mültecilere yardım amaçlı kampanyalarda kullanılması için bağışlama kararı öne çıkıyor.

Genesis Ödülü Vakfı Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Stan Polovets, “Biz Yahudiler mülteciler olarak yüzyıllarca acı çektik. Şimdi başkalarına yardımcı olmak zamanı” yorumunu yaptı.

Safed projesinin baş destekleyicilerinden İsrailli hayırsever, milyarder Morris Kahn, ödenek kararının insani yardım açısından olağanüstü bir girişim olduğunu dile getirdi.

Kahn, “Bu, hem biz İsrailliler, hem de tüm Yahudiler için bir ders niteliğindedir. Bizler bir millet olarak büyük acılar çektik. Hayatlarımızın mahvolmasının, hayatta kalmaya çalışmanın ne olduğunu biliyoruz. Bu insani yardım açısından atılması gereken bir adımdır ve bu adımı atabiliyor olmak bizim için bir ayrıcalıktır” dedi.

Söz konusu ödenek, Genesis Ödülü Vakfının mültecilere yardım etmek ve diğer Yahudi gruplarını da Suriye’deki insani yardım kampanyalarına yardımcı olmaya teşvik etmek için başlattığı bir global girişim kapsamında veriliyor.

Son dört senede Ziv Tıp Merkezi, birçoğu çocuk binden fazla Suriyeli yaralıyı tedavi etti. Hastanede tedavi gören her üç çocuktan birinde işitme kaybı görüldü ve çocuklar tedavi edildi.

Yahudi Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genesis Ödülü Seçici Kurulu Üyesi Natan Sharansky konuyla ilgili olarak, “Genesis Ödülü, Yahudi olmanın gururunu hissettirme ve bu gururu pekiştirme amacını taşıyor. Suriyeli mültecilere, yaralı çocuklara ve kadınlara yardımcı olmak şüphesiz bu bağlamda çok önemli” dedi.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1482