Batya Natan

Binlerce İsrailli ve Filistinli kadın barış için yürüdü

İki haftalık bir yürüyüşten sonra Kudüs’e ulaşan ‘Kadınlar Barış Girişimi’, İsrail-Filistin arasında anlaşmaya varılması talebinde bulundular.

Binlerce İsrailli ve Filistinli kadın  barış için yürüdü

24 Eylül’de başlayan, İsrail-Filistin çatışmalarından bizzat etkilenenlerin de katıldığı barış yürüyüşünü ‘Kadınlar Barış Girişimi’ hareketi organize etti. Geçtiğimiz günlerde Kudüs’e ulaşan gruba, iki haftalık süre içinde birkaç bin aktivist katıldı.

2016 senesinin ocak ayında beşinci çocuğuna hamileyken bir Filistinli tarafından bıçaklanan Michal Froman geçen hafta AFP’ye yaptığı açıklamada, “Hepimizin istediği barışa ulaşabilmek için bir araya gelmeliyiz” dedi ve ‘barışa inanmak’ istediğini söyledi. Yürüyüşü organize edenlerden biri olan Batı Şeria’nın Hebron şehrinden Huda Abuarquob ise, “Bu yürüyüş herhangi bir protesto değildir; bu yürüyüş ‘barış istiyoruz ve beraberce bunu yapabiliriz’ demenin bir yoludur” dedi.

Yürüyüş, uzmanların İsrail-Filistin arasında varılabilecek barış için çok az ümit gördükleri bir zamanda gerçekleşti.  2015 senesinde, Gazze’deki Hamas ile İsrail arasında gerçekleşen ve 50 gün süren 2014 savaşı boyunca, ‘Kadınlar Barış Girişimi’ üyeleri dönüşümlü olarak açlık grevine girmişlerdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
813