Batya Natan

Ünlü İsrailli keman virtüözü Shlomo Mintz 15 Kasım’da Cemal Reşit Rey’de

İsrailli ünlü keman virtüözü Shlomo Mintz, diğer keman sanatçıları Roby Lakatos, Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble Orkestrası eşliğinde Cemal Reşit Rey’de, 15 Kasım saat 20.00’de bir konser verecek.

‘Dünyanın Kemanları’ adı verilen konser bir anlamda seyirciye dünyanın değişik kültürlerinde keman için yazılmış eserleri tanıtacaklar.

 

Shlomo Mintz kimdir?

Mükemmel müzikalitesi, stil çeşitliliği ve kusursuz tekniğiyle günümüzün önde gelen kemancılarından biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın en iyi orkestraları ve şefleriyle düzenli olarak konser veren sanatçı, kaydettiği yirmiden fazla albümle aralarında  Grand Prix du Disque, Edison, the Cremona Music Award ve Gramophone’un da bulunduğu pek çok ödüle layık görüldü.  Mintz, 2015 yılında Queensland  Symphony Orchestra’nın daimi solisti olarak iki yıl boyunca pek çok performansa imza attı. Sanatçı aynı zamanda 'Violins of Hope’ projesinin kurucuları arasında yer alıyor.  Söz konusu proje müzik vasıtasıyla tüm dünyaya barışı anlatmayı hedefliyor. Bugüne kadar Claudio Abbado, Lorin Maazel, Mstislav Rostropovich ve Pablo Casals gibi efsanevi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Mintz, henüz on sekiz yaşındayken sanatsal uğraşlarına şefliği de eklendi; o günden bu yana dünyanın dört bir yanında ünlü orkestraları yönetmekte.

Roby Lakatos kimdir?

Klasik, caz ve kökeninde yatan Çingene müziğini aynı derece ustalıkla ve benzersiz bir incelikle bir araya getirebilen keman virtüözü Roby Lakatos, sadece güçlü bir virtüöz değil, farklı tarzları birleştiren çok yönlü repertuvarı ile sıra dışı bir müzisyen. Klasik müzik eserlerini, caz parçalarını ve Macar halk şarkılarını aynı rahatlıkla icra eden Lakatos, klasik tanımlamalara meydan okuyan nadir müzisyenlerden.  Menuhin ve Vadim Repin gibi dâhi kemancıların hayranlığını kazanmış Lakatos’un keman stili Stéphane Grapelli’yle karşılaştırılır. 

Lakatos, Roby & Ensemble adı altında topladığı 1999 ECHO Klasik ödüllü topluluk Herbie Hancock, Joshua Bell, Nigel Kennedy gibi müzisyenlerle de işbirliği yaptı. Dünya çapında sayısız festival ve konserlerde yer almasının yarı sıra Herbie Hancock, Quincy Jones, Stéphane Grappelli gibi en büyük caz müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaştı.

Cihat Aşkın kimdir?

Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak görülen Aşkın,  Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Aşkın dünyanın dört bir yanında, birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Menuhin ve Flesch yarışmaları dâhil birçok ödülün sahibi olan Aşkın, Roma Foyer des Artistes ve The J. F. Kennedy Center for the Performing Arts - Gold Medal ödüllerine layık görüldü. Sanatçı, tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçirdi. Basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılan sanatçı, değerli bestecilerimiz U.C.Erkin ve N.K.Akses’e ait konçertoların ilk CD kaydını gerçekleştirdi. Çağdaş Türk eserlerinin yanı sıra, besteleri kendisine ait olan birçok eseri albüm haline getirdi.  Aşkın dünya keman literatüründe bir ilk olan Kreutzer 42 Etüd albümü yayınlandı. Kalan Müzik’in yanı sıra Warner Classics ve CPO firmaları ile çalıştı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1865