Batya Natan

Liberal bir Yahudi Miami’ye vali olabilir mi?

1994 yılından beri hep Cumhuriyetçilerin kazandığı Miami Valiliğine Demokrat Parti’den Yahudi asıllı Philip Levine aday oldu.

Liberal bir Yahudi Miami’ye vali olabilir mi?

2018 yılında yapılacak valilik seçimlerinden eğer Levine, zafer ile çıkarsa  tarihi bir olaya da imza atmış olacak. Şimdiye kadar Miami Valisi olmuş kişilerin profillerine baktığımızda hepsinin toplumun çok farklı kesimlerinden geldiğini ve Miami valiliği ile ünlü olduklarını görüyoruz. Ancak, 1994 yılından beri Demokratların gelemediği valilik makamına Yahudi asıllı bir kişi ise 1970’lerden bu yana hiç gelmemiş.   

Siyasi uzmanlar yukarıdaki tarihi gerçekleri öne sürerek Levine’e pek şans vermiyor. Ancak varlıklı bir işadamı olan ve iklim değişikliğini seçimlerde yoğun olarak kamuoyunun önüne getirmeyi planlayan Levine ise öyle düşünmüyor.   

2018 seçimlerinden umutlu olan Levine şöyle konuşuyor: “Afrika asıllı siyahi bir Amerikalı biliyorum, herkesi şaşırtarak iki defa ABD Başkanı oldu (Barack Obama), yaşı ileri başka bir adam neredeyse Demokrat Parti’nin başkanlığını elde ediyordu, (Bernie Sanders)  dolayısı ile mümkün.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1130