Batya Natan

İstanbul’da Yahudi Olmak

18 Aralık tarihinde, İstanbul Bilgi Üniversitesinde, Dr. Özgür Kaymak tarafından ‘İstanbul’da Yahudi Olmak’ konulu konferans gerçekleştirilecek.

İstanbul’da Yahudi Olmak

Dr. Özgür Kaymak, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde yazdığı doktora tezine dayanarak ‘İstanbul’da Az(ınlık) Olmak: Gündelik Hayatta Rumlar, Yahudiler, Ermeniler’ başlıklı bir eser yayınladı. Eylül 2017’de basılan eser, doktora tezi kapsamında dört yıl gibi bir süreye yayılan saha çalışması; İstanbul’un Rumlarının, Yahudilerinin ve Ermenilerinin yaşantılarını, deneyimlerini, azınlık olmaktan kaynaklı sorunlarını, kimi zaman da avantaja dönüşen hallerini kendi seslerinden görünür hâle getirebilmek amacıyla niteliksel araştırma tekniklerinden derinlemesine mülakat, odak grup ve sözlü tarihin kullanıldığı geniş ölçekli bir araştırmayı kapsıyor.

Kaymak, İstanbullu Yahudilerin kolektif belleklerindeki travmalar ve belleğin kuşaklar arası aktarımındaki süreklilikler/kırılmalar konusunda 18 Aralık pazartesi günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul kampüsü, Enerji Müzesi Seminer Salonu (EMSO)’nda konferansını gerçekleştirecek. Konferansta, İstanbul’da sınıfsal ve mekânsal hareketlilikler, vatandaşlık deneyimleri, kamusal alanda üretilen güvenlik stratejileri ve özel alanın cinsiyeti gibi konular ele alınacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
3226