Belçika’da hahamın kızı Belediye Meclis Üyesi Adayı

23 yaşındaki Rezi Friedman Ortodoks Yahudi’si bir ailenin 7 çocuğundan biri olarak cemaatinde devrim yaratan bir kadın olma yolunda…

Belçika’da hahamın kızı Belediye Meclis Üyesi Adayı

Yahudiliğin en dindar ve geleneklere sıkı sıkıya bağlı Ortodoks ortamında televizyon ve bilgisayarın çocuklara tamamen yasak olduğu bir evde yetişmiş olan Friedman, Belçika’nın  en prestijli okullarından Karel De Grote Üniversitesi’nden  klinik psikolog olarak mezun olmuş ve yuva öğretmenliği yapıyor. 

Geldiği kapalı dindar Yahudi ortamında bir kadının üniversite okuması,  geniş toplumda çalışması ve  Facebook hesabı açması  çok rastlanan bir durum değil. Ortodoks Yahudi’si bir kadının erkekler ile beraber çalışması onların elini sıkması bile bazen tepki ile karşılanıyor. Ancak üniversiteden iftihar derecesi ile mezun olan Friedman,  bunların hepsini yaptığı gibi şimdi de belediye seçimlerinde meclis üyesi adayı oldu. 

JTA’dan Cnaan Liphshiz, Belçika’nın son derece kapalı Yahudi Ortodoks hayatında Friedman’ın bir devrim olduğunu belirtiyor.  Beş lisanda akıcı konuşma becerisi olan Friedman, JTA’ya şunları belirtti: “Üniversite okuduğumdan bu yana hayatımda her şey çok değişti. Buna dönüm noktası diyebilirsiniz. Yahudiler de Yahudi olmayanlar da yaptıklarıma bundan sonra şahit olacak.”   

Friedman, geçtiğimiz ay Yahudi yılbaşı Roş Aşana’da, Hristiyan Demokratik Flaman Partisi Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Kris Peeters  ile beraber fotoğrafının olduğu afişlerde 20 bin kişiden oluşan Antwerp  cemaatinin bayramını kutladı.   

Ancak Friedman basına yaptığı açıklamada kendisini hiçbir parti ile bağdaştırmadığını, politik kariyerindeki tek amacının öğrencilerinin refahı olduğunu belirtiyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın