Marc Lamont Hill ‘nehirden denize kadar özgür Filistin’ yorumu için özür diledi

Politik yorumcu, Temple Üniversitesi Profesörü Marc Lamont Hill, Birleşmiş Milletler’de Filistinlilerin güncel sorunları hakkında konuşurken genellikle Filistinli aşırı sağcıların kullandığı bir söylemi tekrarladığı için özür diledi.

Üniversitede Medya ve Kentsel Eğitim bölümünde eğitmen olarak görev yapan Hill’in ayrıca ‘Siyahi Girişim Dünyası’ adında bir televizyon programı bulunuyor. Hill programın geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümünde, Birleşmiş Milletler’de Uluslararası Filistin Halkıyla Birlik Günü kapsamında gerçekleştirilen bir organizasyonda yaptığı ve ‘nehirden denize özgür bir Filistin’ ifadesini kullandığı konuşmasını yayınlamıştı. Hill konuşmasında, “Önümüzde bu birliği sadece sözlerle değil, politik hareketlerle, vatandaşlık hakları kapsamındaki hareketlerle, yerel ve uluslararası hareketlerimizle ifade etme ve böylece adaletin gerektirdiği gibi nehirden denize özgür bir Filistin elde etme şansı bulunmaktadır,” demişti.

CNN kendisini ertesi gün işten çıkardığını açıkladı.

Diğer yandan Hill’in doğup büyüdüğü şehrin gazetesi Philadelphia Inquirer’da cumartesi günü yayınlanan yazısında Hill, “Sözlerimi eleştirenler beni Yahudilere karşı şiddet çağrısında bulunmakla suçladı. Dürüstçe söylemeliyim ki, böyle bir tepkiye şok oldum ve üzüldüm” dedi. 

İfadelerinde sözünü sakınmayan Profesör, İsrail’in yıkımına dair bir çağrıda bulunma niyetiyle konuşmadığını, aslen niyetinin radikal bir değişim ve ikili bir devlet çözümü çağrısında bulunmak olduğunu da belirtti.

‘Nehirden denize Filistin’ 1964’te kurulduğundan itibaren Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) sloganıydı. FKÖ, 1967 yılı öncesi İsrail kontrolünde olan topraklar dahil, İsrail’in herhangi bir toprak üzerinde hakimiyetini reddederek Ürdün Nehrinden Akdeniz’e uzanan bir Filistin Devleti iddiasıyla bu sloganı duyurmuştu. Slogan daha sonra, Hamas’ın da dahil olduğu ve İsrail ile her türlü uzlaşmayı reddeden tüm Filistinli grupların İsrail’in yok edilmesi çağrısıyla birlikte kullandıkları yaygın bir slogan haline gelmişti.

Hill yazısında ayrıca herkesi her şekliyle antisemitizmi reddetmeye çağırdığını ve buna Yahudilere uygulanan fiziksel şiddet harici antisemit yayınların da dahil olduğunu belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın