Web´den Seçmeler

• “İsrail, Auschwitz ´in kapanmasından 3 yıl sonra kuruldu, bu bir mucize idi. 6 Gün Savaşı, 1967 yılı için doğru bir savaştı. İsrail´in genç generalleri, Diaspora aşağılamasına maruz kalmamış, ezilme, dışlanma duygusu ile tanışmamışlardı. Bu yüzden, özgüvenleri fazlasıyla yüksekti. Başarıları tesadüf değildi. Ağlama Duvarı, Hebran ve Rachel anıtları böyle kazanıldı.” AMOS OZ (Ayça Atikoğlu) – www.t24.com.tr

Web´den Seçmeler
 • NETANYAHU LİDERLİĞİNDEKİ LİKUD’UN YİNE AÇIK ARA KAZANACAĞI BİR SEÇİM TAHMİN EDİLMEKTEYKEN ŞİMDİ SONUCUN O KADAR DA KESİN OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR

Yapılan anketler hala Netanyahu'nun partisi Likud’u birinci parti olarak göstermektedir. Ancak Trump’ın kararından ve sarf ettiği son sözlerden sonra nasıl bir tablo ile karşılaşılacağı henüz belli değildir. Ortada net olan bir şey varsa o da Netanyahu’nun bu durumdan büyük orandan zarar göreceğidir. Belki Kasım ayında yaşanan ve savunma bakanı Avigdor Liberman’ın istifasıyla sonuçlanan krizde erken seçim kararı alınmış olsa Netanyahu liderliğindeki Likud’un yine açık ara kazanacağı bir seçim tahmin edilmekteyken şimdi sonucun o kadar da kesin olmadığı görülüyor.

Ayrıca Netanyahu aleyhindeki yolsuzluk soruşturmalarının da devam ediyor olması başlı başına bir handikap oluşturmaktadır. Polisin somut delil bulunduğunu açıklayarak dosyayı gereği için başsavcılığa göndermesinin ardından, Netanyahu’nun üzerindeki tazyikin artığı görülmektedir. Seçim sürecinde bir dava açılması halinde bunun sandığa nasıl yansıyacağı da belirsizliğini korumaktadır.

Mevcut partilerin bölünmesi veya yeni partilerin kurulması İsrail siyasetini çeşitlendirecek gibi gözükse de yürürlükteki yüzde 3,25’lik seçim barajı pek çoğunun meclise erişimini engelleyecektir. Bu sebeple ittifaklar altında birleşmenin en rasyonel tercih olduğu İsrail’de özellikle sol partilerin bu yöntemi kullanması mümkün gözüküyor.

Yıllar içerisinde tedricen sağa kayan İsrail seçmeni için ise daha fazla alternatifle karşı karşıya. Yakın zamanda yapılan erken seçimler de gösterdi ki artık özellikle kırsalda milliyetçi ve dini argümanları kullanan partiler daha fazla oy almaktadır. Kudüs belediye başkanlığına Şas ve Evimiz İsrail Partisi'nin desteğiyle Yerushalayim Shelanu (Bizim Kudüs) partisinden kendisini modern muhafazakar olarak tanımlayan Moshe Leon’un seçilmesi de bu eğilimin bir sonucudur aslında.

HAYDAR ORUÇ

https://www.aa.com.tr/tr/roportaj/israilin-abdden-aldigi-kosulsuz-destegin-sonu-gorundu/1354758

 

 • “AİLEM BURAYA "SENEYE KUDÜS'TEYİZ" SLOGANIN PEŞİNE DÜŞEREK GELMEDİ. BİNLERCE YIL DAHA POLONYA'DA, RUSYA’DA YAŞAMAYA DEVAM EDEBİLİRLERDİ. AVRUPA MUSEVİLERİ ÖLDÜRMEYE BAŞLAYINCA GELDİLER.”

-6 Gün Savaşı 50 yıl sonra hala bitmedi. Oysa 1967’de her şey değişmiş, bir düş gerçekleşmişti. Ama bu düş bir süre sonra kabusa dönüştü. Bu, yaşamın birçok alanında da böyledir. Roman, yolculuk, seks... Düşlemesi daha güzeldir, gerçeğe dönüştüğünde kabus olma ihtimali çok yüksektir, ya da en azından hayal kırıklığı.

-1967 yılında 28 yaşındaydım. Hulda Kibbutz'unda yaşıyordum ve Sina'da askerlik yapıyordum. İsrail 6 Gün Savaşı ile komşuları Suriye, Mısır, Ürdün'ü yenerek büyük bir askeri başarı elde etti. Mısır Hava Kuvvetleri birkaç saat içinde büyük kayıplar yaşadı ancak en büyük kayıpları ulusal liderleri Nasır oldu. Nasır anti sömürgeci, ulusalcı ve çok kıymetli bir liderdi. Mısır’ın karizması onarılmaz bir şekilde çizildi. Suriye Golan Tepelerini, Ürdün ise Betlemme, Hebron, Doğu Kudüs'ü kaybetti.

-İsrail, Auschwitz 'in kapanmasından 3 yıl sonra kuruldu, bu bir mucize idi. 6 Gün Savaşı, 1967 yılı için doğru bir savaştı. İsrail'in genç generalleri, Diaspora aşağılamasına maruz kalmamış, ezilme, dışlanma  duygusu ile tanışmamışlardı. Bu yüzden, özgüvenleri fazlasıyla yüksekti. Başarıları tesadüf değildi. Ağlama Duvarı, Hebran ve Rachel anıtları böyle kazanıldı.

- İsrail yoksulca, sosyalist bir ülke olarak kurulmuş, tüm dünyanın sosyalistlerinin, devrimcilerinin  sempatisini kazanmıştı... Ama sonra işler böyle gitmedi. Giderek kültürel-askeri egemenlik kurmak isteyen, komşusunu yok etmeye çalışan, ulusal sınırlarını bir türlü sabitleştiremeyen, çok antipatik bir ülkeye dönüştü.

-Sonuç olarak, Filistinliler için kabus oldu, bizim gibiler için de... İsrail hayal kırıklığının sebebi, İsrail değil bence. Düşlerin tabiatı budur. Hayal biter, katı gerçeklikle karşı karşıya kalırsın.

-Nostalji de benim için öyle bir şeydir. Roman yazmaya, film yapmaya yarar ama bir bankomat değildir. Hayatın içinde gerçekçi bir karşılığı yoktur.

-Ailem buraya "Seneye Kudüs'teyiz" sloganın peşine düşerek gelmedi. Binlerce yıl daha Polonya'da, Rusya 'da yaşamaya devam edebilirlerdi. Avrupa Musevileri öldürmeye başlayınca geldiler.

-Dedem laik bir adamdı ama ilk İsrail parasını eline alınca öpüp başına koyup kutsamıştı. Ben kutsamadım çünkü bunu benim yerine yapmış olan birisi vardı. Filistinlilerin de böyle bir dedeye ve buna aldırmayan torunlar yetiştirmeye ihtiyacı var.

-Bu yaşa gelince insan septik oluyor, ben hiç bir şeyden emin değilim artık, ölümden bile. Önce deneyimlemem lazım..

AYÇA ATİKOĞLU

http://t24.com.tr/yazarlar/ayca-atikoglu/amos-ozun-son-soylesisinden-israil-bir-dustu-kabus-oldu,21273

 

 • KRUPP’DAKİ VARDİYASINDAN BİTKİN, YORGUN, YOKSUL VE KİRLİ ÇIKAN BİR ALMAN, SARRAF DÜKKÂNI ÖNÜNDE PIRIL PIRIL VE SEMİZ DURAN YAHUDİ ESNAFI GÖRÜP DE FÜHRER’İNİN RADYO VE GAZETELERDEKİ BÜTÜN AĞIZLARINDAN DA “ALMANYA, YAHUDİLER YÜZÜNDEN YOKSUL” SÖZÜNÜ İŞİTİP OKUYUNCA, “EVET” DİYOR, “YAHUDİLER!”

Gündelik yaşamın deneyimleri dardır. Bu yüzden bilgisi de sığdır. Krupp’daki vardiyasından bitkin, yorgun, yoksul ve kirli çıkan bir Alman, sarraf dükkânı önünde pırıl pırıl ve semiz duran Yahudi esnafı görüp de Führer’inin radyo ve gazetelerdeki bütün ağızlarından da “Almanya, Yahudiler yüzünden yoksul” sözünü işitip okuyunca, “Evet” diyor, “Yahudiler!” Dünya işlerine akıl sır erdirememişliğin gülünç ama sonuçları itibarıyla korkunç gafleti!..

Bu gafletin muhatabı olan Alman entelektüeller, “Eleştirel Teori” adı altında, günümüz dünyası ve insanı üzerine düşünürken kültüre ve kültürel alana önem gösteren bir bakış açısı geliştirdiler. Esas mesele, hayat algısındaki darlaşma idi. İnsan hayatı fragmanlaşmış, yaşantı parçacıkları halinde akıp gitmekteydi. Hayatın çeşitli anları ve alanları ve oralardaki deneyimler, birbirinden kopuk parçalarmış gibi yaşanmaktaydı.

Hayat algısındaki darlaşma, bütün bir dünyayı, o dünyayı mantıklı bir bütün haline getiren ilişkiler ağını dışarıda bırakarak, gündelik yaşayışın rutinine indirger. İnsanın dünyayı tüm olarak bilinebilmesi, bu koşullarda, mümkün değildir. Bu yoksunluğun, gerçeği yanılsama içinde gösteren “yabancılaşma”, gerçeği görünenden ibaret sayan “ampirik algılama” gibi çok bilinen sebepleri var ve ortalama insanın bu sebeplere karşı durduk yerde eleştirel bir uyanıklık sergilemesi de beklenemez. Günümüzün sıradan insanı her gün tekrar ve tekrar deneyimlediği kendi hayatı karşısında bile, bir yerli dizi izleyicisinin edilgenliği içindedir, birbiri üzerine bindirilmiş durumların üstünkörülüğüyle yetinmek zorundadır.

GÖKSEL AYMAZ

http://t24.com.tr/yazarlar/goksel-aymaz-pazar/yoksullarin-gafleti,21279

 

 • İSRAİL BİR TÜR İKİLEMLE KARŞI KARŞIYA: YA GERİ ADIM ATARAK DENGEYİ BOZAN SİLAHLARIN BÖLGEYE SOKULMASINI VE SURİYE’DEKİ İRAN VARLIĞINI KABUL EDECEK YA DA RİSKLERE RAĞMEN SALDIRILARA DEVAM EDECEK

ABD’nin Suriye’den süratle çekilme kararı karşısında İsrail görünüşte soğukkanlılığını koruyor ama yetkililer iç görüşmelerde çekilmenin İsrail için işleri fazlasıyla zorlaştırdığını teslim ediyor. Eizenkot 23 Aralık’ta yaptığı konuşmada, “ABD’nin askerlerini Suriye’den çekme kararı önemli bir olay ama bunu büyütmenin gereği yok. Biz bu cepheyle on yıllardır tek başına baş ediyoruz.” dedi.

Ne var ki çekilme boşlukta gerçekleşmiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’deki İran güçlerini İsrail sınırının en az 80 kilometre uzağında tutma sözünün güvenilir olmadığı her geçen gün netleşiyor. İsrail Hava Kuvvetleri’nin son saldırısından sonra Associated Press ajansına konuşan kıdemli bir İsrail yetkilisi, İranlı güçlerin “yasak bölgeye” döndüğünü, 80 kilometre çizgisini aştığını söyledi.

İsrail Rus ayısını olabildiğince sakin tutması gerektiğini ama ona hiçbir zaman tam anlamıyla güvenemeyeceğini biliyor. İsrail’in çoğu zaman sırtını dayadığı Amerikalılar ise bölgeden çıkmayı ve İsrail ordusunu tek başına bırakmayı planlıyor.

Hâl böyle olunca 25 Aralık saldırısı tüm taraflara oyunun devam ettiği ve kuralların değişmediği mesajını veren bir niyet beyanı olarak gerekli görüldü. Lübnan medyasına göre güney Lübnan’dan vurma kararı çok önceden bilerek planlanmıştı. Yine de bu tip saldırılar büyük patlama potansiyelini koruyor.

Kıdemli bir İsrail askeri kaynağı kimliğinin gizli kalması kaydıyla Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Suriyeliler uçaksavar füzelerini çılgın gibi, hedef gözetmeksizin ateşliyor. Bu şekilde ateş açmanın bizim faaliyetlerimizi değil bölgedeki sivil havacılığı tehlikeye attığını Ruslara anlatmaya çalıştık.”

Moskova ve özellikle Rus Savunma Bakanlığı ile Suriye’deki Rus kuvvetleri bu yöndeki argümanı kabul etmiyor. Bu da şu anlama geliyor: Suriye’ye ait bir orta menzilli karadan havaya SA-5 füzesi önümüzdeki günlerde bölgeden geçen bir yolcu uçağına yanlışlıkla kilitlenebilir ve bir felakete, tüm bölgeyi saran bir yangına yol açabilir.

İsrail bir tür ikilemle karşı karşıya: Ya geri adım atarak dengeyi bozan silahların bölgeye sokulmasını ve Suriye’deki İran varlığını kabul edecek ya da risklere rağmen saldırılara devam edecek.

İsrail ordusundan üst düzey bir kaynağın bu konudaki değerlendirmesi şöyle: “Bugün saldırıp imha etmediklerimiz yarın bizim başımıza yağacak. Dolayısıyla burada ciddi bir ikilem yok. Daha önce Hizbullah’ın bize karşı büyük bir füze üssü oluşturmasına izin vererek yaptığımız hatayı tekrar yapamayız. Beyrut’ta bir Hizbullah yeter. Şam’da da bir kopyasına müsamaha gösterme niyetimiz yok."

BEN CASPİT

http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2018/12/israel-us-syria-iran-russia-lebanon-benjamin-netanyahu-idf.html#ixzz5br3gutlJ

 

 • BU İŞBİRLİĞİ İKİ ÜLKE İLE DE SINIRLI KALMIYOR. MISIR, İSRAİL İLE ORTAKLIĞINA, KIBRIS RUM YÖNETİMİNİ DE ORTAK ETMİŞ BULUNUYOR

Televizyonun haberinde sunucu ekliyor:

“İsrailli yetkililer Sisi yönetimiyle vardıkları güvenlik iş birliğini açıkça övüyorlar. İsrailliler bugüne kadar Mısır’ın vermekten kaçındığı izinleri alarak, Mısır’a asker, top ve helikopter sokarak, İsrail’de faaliyet gösteren ve Sina’da eğitim yapan gruplarla mücadeleye imkân bulduklarını söylüyorlar. İsrail böylece Mısır ile arasındaki barış anlaşmasının getirdiği sınırlamalardan kurtulmuş oluyor.”

Programda ne Sisi’nin ne de muhabirin dile getirdiği, geniş ve derin ilişkilerin başında şüphesiz, İsrail’in Filistin devletinin (en azından kâğıt üstünde) mevcut karasuları, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge haklarını ihlal ederek petrol aramasına Mısır’ın verdiği destek de var.

Bu iş birliği iki ülke ile de sınırlı kalmıyor. Mısır, İsrail ile ortaklığına, Kıbrıs Rum Yönetimini de ortak etmiş bulunuyor. Hatta bu ortaklığı, Yunanistan ile dörtlü toplantılarında şampanya kadehleri kaldırarak kutlamışlardı.

HAKKI ÖCAL

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakki-ocal/misir-israil-iliskileri-2807310/

 

Netten okumalar

 

 • İTALYA NAZİLERİN ÇALDIĞI TARİHİ TABLOYU GERİ İSTİYOR

https://tr.euronews.com/2019/01/03/italya-nazilerin-caldigi-tarihi-tabloyu-geri-istiyor

 

 • AZINLIKLAR NASIL AZINLIK OLDU?

https://marksist.org/icerik/Teori/11169/Sinan-Laciner-ile-soylesi-Azinliklar-nasil-azinlik-oldu

 

 • TÜRK DİPLOMAT OĞUZ ÇELİKKOL’DAN ‘ONE MİNUTE’TEN MAVİ MARMARA’YA TÜRKİYE-İSRAİL ÇATIŞMASI’

http://politikaakademisi.org/2019/01/06/turk-diplomat-oguz-celikkoldan-one-minuteten-mavi-marmaraya-turkiye-israil-catismasi/

 

 • YİNON MUALLEM: ANCAK FARKINDA OLURSAN DEĞİŞTİREBİLİRSİN

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/yinon-muallem-ancak-farkinda-olursan-degistirebilirsin/

 

 • BİR GRUP IRAKLI GENÇ ÜLKELERİNİN YAHUDİ GEÇMİŞİNE BAĞLANMAK İÇİN HAPSİ GÖZE ALIYOR - Haaretz, 28 Eylül 2018 (Çeviri: Nesi Altaras)

http://www.avlaremoz.com/2019/01/02/bir-grup-irakli-genc-ulkelerinin-yahudi-gecmisine-baglanmak-icin-hapsi-goze-aliyor/

 

 • FOTOĞRAFIN İSRAİL ESKİ BAŞBAKANI ARİEL ŞARON’UN HAYATINI KAYBETTİKTEN SONRAKİ HALİNİ GÖSTERDİĞİ İDDİASI

 

https://teyit.org/fotografin-israil-eski-basbakani-ariel-saronun-hayatini-kaybettikten-sonraki-halini-gosterdigi-iddiasi/

 

 • AMOS OZ BÜYÜK İNSAN VE BÜYÜK YAZARDI – Rüştü Bozkurt

http://www.sakaryagazetesi.com.tr/makale/-amos-oz-buyuk-insan--ve-buyuk-yazardi-5875/

 

Takılan tweetler

 

A Y K I R I  ‏ @hassaskonu 5 Oca

Daha fazla

Giora Feidman; Klezmer müziğinin yaşayan efsanesi, klarnetin yaşayan en büyük ustalarından birisidir. 2001'de onu canlı dinleme onuruna erişmiştim. Şahane eserlerinden biri Martin Fröst tarafından yorumlandı.

https://twitter.com/hassaskonu/status/1081511540149415936

 

Mine G. Kırıkkanat‏ @mkirikkanat 2 Oca

Daha fazla

Mine G. Kırıkkanat Retweetledi: Religious Doctor

Ve bu buluş kimin, biliyor musunuz? Cumhuriyet’e yazmıştım geçen yıllarda: Gazze doğumlu, İsrail yurttaşı bir Filistin asıllı Arap bilim insanı, köpeklerin koku alma yeteneğinden yola çıkarak bu yöntemin önünü açtı. Demek ki neymiş? Bilimsel eğitim insanların ufkunu açarmış...

https://twitter.com/mkirikkanat/status/1080588078513905670

 

ivo molinas‏ @basyazar 5 Oca

Daha fazla

Liberal siyonist Amos Oz:’Batı Şeria’da yerleşim birimleri kurmak modern siyonizmin en büyük yanılgısı ve günahı olmuştur.Zira o bölgede yalnız olunmadığı inkar edilmiştir’’...Opinion | Amos Oz’s Rebuke to Cowardice - The New York Times

https://twitter.com/basyazar/status/1081496473785847808

 

Karel Valansi @karelvalansi 6Oca

Daha fazla

Irkçılığı, yabancı düşmalığını, farklılığa karşı olan hoşgörüsüzlüğü, çatışmaları engellemek için ve bir daha hiç kimse için tekrarlanmaması için Holokost eğitimi ve anmaları önemli. Bu yıl siz de katılın #WeRemember #27Ocak

 

https://twitter.com/karelvalansi/status/1081874565582737408

 

TRConsulateChicago  ‏ @TRConsulChicago 5 Oca

Daha fazla

Following the invitation by Chicago #Jewish community members, CG @AcarUmut attended the #Shabbat prayer at Temple Sholom, Chicago’s one of the oldest synagogues. #ShabbatShalom to all Jewish friends. @tyahuditoplumu

Chicago topluluk üyeleri tarafından davetiye takiben #Jewish, CG @AcarUmut #Shabbat Temple Sholom, Chicago bir en eski sinagoglar bir dua katıldı. #ShabbatShalom tüm Yahudi arkadaşlarına. @tyahuditoplumu

 

 

https://twitter.com/TRConsulChicago/status/1081379609617272833

 

Fania Oz-Salzberger@faniaoz 6 Oca

Daha fazla

יתמות היא שקט גדול. Orphanhood is a vast silence..

Öksüzlük muazzam bir sesszliktir.

 

https://twitter.com/faniaoz/status/1082012297063739392

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın