27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:06

Arap Birliği: ‘Brezilya’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması engellenmeli’

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Brezilya’nın Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına engel olmak için tüm imkânları seferber etme çağrısında bulundu.

Dünya 1113 görüntüleme
9 Ocak 2019 Çarşamba

Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.

Görüşmede, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ülkesinin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma planını ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması yoluyla Doğu Kudüs’ün hukuki statüsünü zedeleme amaçlı çalışmalara karşı koyma konuları ele alındı.

Ebu Gayt, konuyla ilgili, “Şu aşamada, Brezilya Devlet Başkanının, ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planını yeniden gözden geçirmesi için eldeki tüm kozları kullanmaya çok ihtiyaç var. Arapların elinde yeterince koz var ancak bunların toplanması ve koordine edilmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için de bir sonraki aşamada ciddi bir şekilde çalışmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

Brezilya Devlet Başkanlığına seçilen Sosyal Liberal Partinin (PSL) adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro, göreve geldikten sonra Brezilya büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığı sinyalini vermişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR