kanada REklam

Alman televizyonunda yeniden ‘Holokost’ dizisi

Yüksek bütçeli Meryl Streep’li mini dizi ‘Holocaust’ ilk yayınlandığında Alman halkının kendi tarihine bakış açısını değiştirmişti.

Alman televizyonunda yeniden ‘Holokost’ dizisi

Amerikan yapımı Holocaust adındaki dizi 1979 yılında ilk yayınlandığında, Almanların Nazi suçlarını tüm dehşetiyle oturma odalarına, Holokost kelimesini ise gündelik konuşma diline sokmuştu. Dizi ulusal televizyonda Hitler’in kurbanlarının hayatlarını ele alan ilk diziydi. Bu ay dizi, Alman televizyonuna geri dönüyor. Dört bölümlük dizi 1979 yılında nüfusun üçte biri -20 milyon kişi- tarafından izlenmiş; anketlere göre yüzde 86’lık bir kısmı dizinin ertesinde çevresiyle Soykırım hakkında konuşmuştu. Dizi ulusal çapta bir tartışma başlatmıştı. Kanal on binlerce telefon almış, izleyiciler utançlarını ve şaşkınlıklarını paylaşmış, bazı eski askerler Nazi suçlarını teyit etmişti.

Kurgu bir dizi olan Holocaust, Josef Weiss adındaki Berlinli Yahudi bir doktor ve ailesinin burjuva sınıfından gaz odalarına trajik yolculuğunu konu ediyor. Paralel hikâye olarak Hitler’in SS’lerine katılan ve bir ölüm makinesine dönüşen işsiz avukat Erik Dorf resmediliyor. Dizide ilk kez sıradan Almanların da korkaklıkları veya zalimlikleri nedeniyle Nazi makinesinin dişleri haline geldikleri gözler önüne seriliyor.

Diziden sonra Almanya Nazilerin Soykırım’daki rolleri nedeniyle dava açılmasını kolaylaştırmış, okullarda verilen tarih eğitiminde Holokost’a verilen ağırlık arttırılmış ve toplama kamplarında ilk kez sergi alanları açılmış, anıtlar dikilmişti.

Körber Vakfı tarafından yapılan bir ankete göre şu anda Almanya’da 14-16 yaş arasındaki gençlerin yarısından azı Auschwitz’in ne olduğunu biliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın