kanada REklam

Filistin ders kitapları nefret öğretmeye devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığının araştırması BM’nin Yahudilere ve İsrail’e karşı nefret söylemi içeren Filistin ders kitapları hakkında yeterli tedbiri almadığını ortaya çıkardı.

Filistin ders kitapları nefret öğretmeye devam ediyor

Basından saklanan rapor,  iki Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesinin girişimi sonrası,  Dişişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklandı.  

Nisan 2018’de yetkililere sunulan rapor, 2015-17 yıllarını kapsıyor.  Rapora göre, incelenen 7498 ders kitabı sayfasının 229 sayfasında 203 sakıncalı ifade yer alıyor. 

Rapora göre söz konusu ifadeler BM’nin insani değerleri ile hiçbir şekilde uyumlu değil.  Rapor, BM’nin  Filistinli mültecilere yardım örgütü olan UNRWA’nın yönetimindeki okullarda gereken tedbiri almadığını, ders kitaplarının  tolerans, tarafsızlık, eşitlik, ırkçılık karşıtlığı ve insan hakları kavramlarından uzak olduğunu belirtiyor.

Kitaplarda ırkçılık ve antisemitizm dışında kadın-erkek eşitliği konusunda da birçok sakıncalı ifade yer alıyor.  Rapor UNRWA’nın daha evvel konu hakkında yaptığı açıklamaları da yalanlıyor. 

Raporda ayrıca, Filistinli öğretmenlerin UNRWA ve BM’nin prensipleri dışında eğitim yapmaları için baskı gördüğüne dair ifadeler de bulunuyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın