Yahudi Toplumundan kısa kısa

NESİM ALBALA bir kez daha anıldı

Uzun yıllar Kuzguncuk Sinagogu Vakfı Başkanlığı yapan ve Or Ahayim Hastanesi Vakfında fedakârca çalışan Nesim Albala’nın 22. yıl limudu 9 Şubat Cumartesi günü Or Ahayim Hastanesi Vakfı Başkanı Yaşar Abuaf, yönetim kurulu üyeleri, Pembe Melekler Başkanı Sara Behar ve arkadaşlarının katılımları ile Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogunda yapıldı.

Kuzguncuk Sinagogları Vakfı Başkanı Beto Adato yaptığı konuşmasında Or Ahayim’li arkadaşlarına katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Nesim Albala’nın hiçbir zaman unutulmayacağını vurguladı. Tefila, Or Ahayim Hastanesi Vakfının Nesim Albala anısına verdikleri seuda ile sona erdi. 

ÖYD’nin Pesah temalı resim yarışması

Öğrencilere Yardım Derneği, 11-18 yaş arası gençlere yönelik ‘Pesah’ temalı bir resim yarışması düzenliyor. Son teslim tarihinin 14 Mart olduğunu hatırlatan yetkililer, eserlerin 20 Mart günü özel jüri tarafından değerlendirileceğini, katılımcıların 25x35 ebadında hazırlayacakları resimleri UÖML Görsel Sanatlar Bölümüne teslim edebileceklerini belirttiler.

Alef, Alper Almelek’i konuk etti

Alef’te öncelikle gençleri hedefleyen ama her yaştan geniş ilgi ve katılım gören pazar sohbetlerinin bu haftaki konuğu Alper Almelek oldu. Konusu ‘Karizmatik Liderlik’ olan söyleşi, katılımcıların da aktif  rol aldığı ayrıca barkovizyonlu sunumla da desteklendiği oldukça renkli ve eğlenceli bir etkinlik oldu.

Bilgilendirici ve fark yaratmak için ipuçları içeren sohbetten günün sonunda; özellikle gençlerin aklında kalan Almelek’in şu fikirleriydi: “Bu söyleşiyi hazırlarken amacım her insanda belli miktarda da olsa mevcut olduğuna inandığım karizma farkındalığını artırmaktı.”

Balat gezisi

Alef Kadınlar Komisyonunun Şubat ayı kültür gezisinde rotası, Yusuf Bardavid rehberliğinde Balat-Fener bölgesindeki önemli tarihi yerlerdi. Yağışlı havaya rağmen katılımın yoğun olduğu gezide alınan özel izinlerle Ahrida Sinagogu, Fener Rum Okulunun içi, Fener Rum Patrikhanesi, Bulgar Kilisesi ve Metoh Binası gezildi.

Teleferikle Piyer Loti Tepesine çıkılıp Haliç manzarasına karşı verilen kahve molasında Yusuf Bardavid ile  yapılan geziyle ilgili bilgilendirici bir sohbet de gerçekleştirildi.

Türk Musevileri Müzesi  Megilalarınızı Bekliyor

Bu yıl 20 Mart tarihinde kutlanacak olan Purim Bayramı’nın ardından Türk Musevileri Müzesi toplayacağı Ester Megilalarını açacağı sergide sergileyecek. Türk Yahudi Toplumunun zengin dini mirasını sergileme olanağı bulacağımız bu sergiye dindaşlarımızın ilgisi ve katkısı bekleniyor. Müze, Megilat’ya sahip olanların Nisya Hanım’a ulaşmalarını rica ediyor.

(0212) 292 63 33 / (0212) 292 63 34.

 

 İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın