İsrail’de kimlik siyaseti devletin başını böldü

Seçimlere hazırlanan İsrail’de Başbakan Netanyahu ile Devlet Başkanı Rivlin, Ulus Devlet Yasası konusunda karşı karşıya geldi. Netanyahu’nun “İsrail sadece Yahudilerin devletidir” şeklindeki sözlerine Rivlin, “İsrail’de ikinci sınıf vatandaş yoktur” yanıtını verdi.

İsrail’de kimlik siyaseti devletin başını böldü

Nasıl gündem oldu?

  İsrail seçimlerinde Netanyahu’nun en yakın rakibi olarak gösterilen Benny Gantz’ın hükümet kurabilmek için Arap partilerle koalisyona girebileceği iddiası üzerine Kültür Bakanı Miri Regev, bir televizyon programında bu ihtimali İsrail için ‘tehdit’ olarak nitelendirdi. Bunun üzerine İsrailli manken ve oyuncu Rotem Sela, Bakan Regev’in sözlerine tepki göstererek, “Sandık başına gidince Yahudiler ve Araplar hepimiz eşit olacağız. İsrail Meclisi’nde Yahudiler de Yahudi olmayanlar da temsil edilecek” dedi. 

Netanyahu ve Rivlin karşı karşıya

  Başbakan Netanyahu sosyal medya üzerinden Sela’ya yanıt vererek, “Sevgili Rotem, önemli bir düzeltme: İsrail tüm vatandaşlarının devleti değildir. Meclisten geçirdiğimiz Yahudi Ulus Devlet Yasasına göre, İsrail sadece Yahudilerin ulus devletidir” ifadelerine yer verdi.

  Devlet Başkanı Rivlin ise bir konuşmasında bu ifadeye tepki olarak, “İsrail Devleti’nin tam anlamıyla Yahudi ve demokratik bir devlet olduğuna inanlar, tüm vatandaşların İsrail’de eşit haklara sahip olduğunu hatırlamalılar. Bu ülkede birinci sınıf, ikinci sınıf seçmen yoktur” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın