Wonder Woman-Rivlin , Netanyahu’ya karşı

İsrail’de gelecek ay yapılacak seçimlerin favorilerinden görülen, Genelkurmay eski Başkanı Benny Gantz’ın koalisyon kurabilmek için Arap partilere yanaşması, İsrail kamuoyunda yeni bir tartışmayı başlattı.

Konuyu gündeme getiren Kültür Bakanı Miri Regev bir televizyon programında koalisyon hükümetinde Arap varlığının tehlikeli olabileceğini savundu. Hem Bakan’ın sözlerine hem de sunucunun bu sözleri normal karşılamasına tepki gösteren bir başka konuşmacı olan Sela Rotem, “Araplarla ilgili sorun nedir? Aman tanrım, bu ülkede Arap vatandaşlar da yaşıyormuş! Ne zaman bu hükümetten biri İsrail’in tüm vatandaşları için bir devlet olduğunu, herkesin eşit doğduğunu ve tanrı yardımcımız olsun, Arapların da insan olduğunu ilan edecek?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bu çıkışının ardından Sela’ya tehdit mesajları gelirken İsrail Başbakanı Netanyahu da, “Sevgili Rotem, önemli bir düzetme: İsrail tüm vatandaşlarının devleti değildir. Meclisten geçirdiğimiz ulus devlet yasasına göre sadece ve sadece Yahudi halkının ulus devletidir” mesajıyla yanıt verdi.

Diğer taraftan bazı ünlü isimler de Sela Rotem’e destek verdi. DC Comics’in ünlü kahramanı Wonder Woman’ın beyaz perdede canlandırmasıyla tanınan, İsrailli ünlü aktris Gal Gadot da, destek verenler arasında yer aldı. Gadot, Sela’ya destek için “Komşunu kendin gibi sev” mesajı ile şunları dedi:

“Bu sağ-sol, Yahudi-Arap, laik-dinci meselesi değil. Diyalog, barışı ve eşitliği konuşmamız, birbirimize hoşgörümüzle ilgili bir mesele. Çocuklarımız için daha iyi bir gelecek amacıyla umut tohumları atmak sorumluluğumuz. Kardeşim Rotem, hepimiz için esin kaynağısın.”

Gal Gadot gibi desteğini dile getiren diğer bir aktris Maya Dagan oldu. Dagan da, “Sela cesur değil, sadece normal, aklı başında, yurttaşı olduğu devleti umursuyor, ülkemizi seviyor. Tıpkı benim gibi. Burada yaşayan herkes gibi. Görüşlerini açıklamaktan korkmak mantıksızlık. Sana katılıyorum. Dediğini onaylıyorum. Aferin sana Rotem. Seninle gurur duyuyorum.”

Devlet Başkanı Reuven Rivlin de tartışmaya katıldı ve İsrailli Arapların ikinci sınıf vatandaş olmadığını belirtti. Rivlin, “İsrail devletinin görevinin kelimenin tam manasıyla Yahudi ve demokratik olmak olduğuna inananlar şunu unutmamalıdır: İsrail’de bütün vatandaşlar için tümüyle eşit haklar vardır.  Bu ülkede birinci sınıf, ikinci sınıf seçmen yoktur.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın