‘Muhteşem Mısır Çarşısı’ sergisi Londra’da açıldı

Türkiye’nin uluslararası alanda faaliyet gösteren kurumlarından Yunus Emre Enstitüsü, Londra’da bir fotoğraf sergisi açtı.

‘Muhteşem Mısır Çarşısı’ sergisi Londra’da açıldı

Türkiye’nin uluslararası alanda faaliyet gösteren saygın kurumlarından Yunus Emre Enstitüsü, 8 Mart Cuma günü Londra’da bir fotoğraf sergisi açtı.

Küratörlüğünü sanatçı Terry Katalan’ın üstlendiği İstanbul’un en gizemli ve sembolik yerlerinden olan Mısır Çarşısını konu alan ‘Muhteşem Mısır Çarşısı’ isimli fotoğraf sergisinde Türk kültürünün çok renkli yapısı Londralı sanatseverlere sunuldu. Değerli fotoğraf sanatçılarının objektiflerine yansıyan eserlerden oluşan sergi, kültürel ve sosyal değişikliklerin etkisinde, Mısır Çarşısının çeşitli açılardan çekilen karelerini sanatseverlerle paylaşıyor.

Türkiye’den Müslüman, Musevi, Ermeni ve Rum asıllı 19 fotoğrafçının eserlerinin yanı sıra 70 yıl boyunca Türkiye’yi ve dünyayı belgeleyen dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, Doğuş Grubu’nun koleksiyonunda bulunan fotoğrafları da yer alıyor.

Londra ve İstanbul arasında kültürel bir köprü oluşturmayı amaçlayan serginin açılışında Priscilla Mary Işın’ın Osmanlı yemek kültürünü incelediği kitabı ‘Bountiful Empire’ üzerine bir söyleşisi de gerçekleşti.

Türkiye’nin çok kültürlü mirasını tanıtan ve 22 Mart tarihine kadar devam edecek olan sergi, Londra Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Ara Güler Müzesi ve Doğuş Grubu’nun katkılarıyla gerçekleşti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın