Abbas’tan kritik atama

Pazar günü, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas uzun süredir danışmanlığını yapan, yakın dostu Muhammed Shtayyeh’i başbakan olarak atadı. Abbas’ın bu adımı, Hamas’ı daha da dışlama çabası olarak görülüyor.

Abbas, El Fetih Partisinin merkez komitesi üyesi Shtayyeh’e yeni bir hükümet oluşturma görevi verdi.

İngiltere’de ekonomi eğitimi görmüş olan Shtayyeh, Abbas’ın El Fetih hareketinde yer alan üst düzey yöneticilerden biri. Daha önce barış görüşmelerinde arabuluculuk görevi üstlenen Shtayyeh, İsrail’le iki devletli çözümün de güçlü bir taraftarı. Shtayyeh aynı zamanda 2007 senesinde Gazze Şeridinin kontrolünü El Fetih kuvvetlerinden ele geçiren Hamas’ı da en sert şekilde eleştirenlerden.

Shtayyeh görevi Rami Hamdallah’dan devralacak. Hamdallah yaklaşık beş sene önce Hamas’la uzlaşma anlaşması yapma hedefiyle kurulan ittifak hükümetinin kuruluşunu yönetmişti. Uzlaşma çabaları fazla ilerlemedi ve geçen sene Gazze’de Hamdallah’ın konvoyuna yönelik bombalı saldırı girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında tamamen çöktü.

Atamayla ilgili açıklama yapan Hamas sözcüsü atamanın Abbas’ın tek taraflılığını ve iktidarı tekeline alma isteğini yansıttığını belirtti. Hamas sözcüsü Fawzi Barhoum, “Hamas bu ayrımcı hükümeti tanımadığını vurgulamak istiyor, zira bu hükümet milli mutabakat sağlanmadan kurulmuştur” dedi.

 Kişisel internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 1958 yılında doğan Shtayyeh, Sussex Üniversitesinde ekonomik kalkınma alanında doktorasını yaptı. Siyasi kariyeri boyunca birçok üst düzey pozisyonda görev aldı. Bu görevler arasında Bayındırlık Bakanlığı ve İsrail’le geçmişte yürütülen barış görüşmelerinde arabuluculuk görevi yer alıyor. Shtayyeh şu an Filistin Yönetimi bünyesindeki Kalkınma ve Yeniden İnşaya Yönelik Ekonomik Konseyin başkanlığını yürütüyor. Bu konsey Filistinlilere ait bölgelerde ekonomik kalkınma projeleri konusunda uluslararası bağışçılarla çalışıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın