Piyanist ve Besteci Leopold Kleinmen- Kozlowski 100 yaşında hayata veda etti

Kozlowski, 2. Dünya Savaşı’nda gettoda yaşamış, çalışma kamplarına mahkum olmuş, ancak sonunda Nazilere karşı savaşan Partizanlara katılmayı başararak Berlin’e giren müttefik kuvvetlerinde yer almıştı.

Piyanist ve Besteci Leopold Kleinmen- Kozlowski 100 yaşında hayata veda etti

Savaştan sonra Polonya ordusundaki antisemitizm yüzünden askerliği bırakan ve Krakow’da Devlet Yüksek Müzik Okulunu bitiren Kozlowski büyükbabası Pejsach  ve babası Tzvi Herman gibi bir Klezmer müzisyeni idi.

Doğu Avrupa’da Yahudi geleneksel müziği olarak bilinen Klezmer tarzı ismini Kle; müzik aleti  ve İbranice şarkı anlamına gelen zemirot kelimelerinin birleşiminden alıyor.

Aynı zamanda besteci olan Kozlowski, Varşova Yahudi Tiyatrosu müzik direktörü olarak çalışmış, Holokost’u anlatan  Oscar Ödüllü Schindler’in Listesi  filminin de müzik direktörlüğünü yapmıştı.

İleri yaşına rağmen  aktif sanat hayatına devam eden Kozlowski, son yıllarda Polonya’da  Klezmer ve Chmielnik’teki Yahudi kültürü müziği festivallerinde de  aktif rol almıştı.

Klezmer içinde sözlü parçalar barındırsa da, genel olarak baktığımızda enstrümantal bir müzik türüdür. Klezmer müziğine yön veren ve iskeletini oluşturan temel, kullanılan enstrümanlar. Müziği oluşturan karakteristik keman ve klarnet gibi enstrümanlar olmazsa Klezmer’in yapısı ortaya çıkmaz. Duyguları enstrümanlarla bir insan gibi ifade eden Klezmer, çağlar boyunca kullandığı  yaylı ve nefesli enstrümanlarla gelişmiştir.
Klezmer, 15. yy'da dini temalar içermeyen ilk Yahudi müziği olarak ortaya çıktı. 1850'lerden sonra Orta ve Doğu Avrupa halklarının folklorik ezgileriyle kendi yerel müzikal geleneklerini özel bir uyumla bir araya getiren Yahudi müzisyenler, sonraları Amerika'da sınırlı ölçüde de olsa cazla beslenecek Klezmer müziğinin farklı  ilk örneklerini üretmeye başlamıştı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın