Tunus Doğumlu Albert Memmi’ye ‘Nar: Hayat boyu Başarı Ödülü’

Amerikan Sefarad Cemaatleri Federasyonu ünlü yazar ve sosyolog Albert Memmi’yi ‘Nar: Hayat boyu Başarı Ödülü’ ile onurlandırdı.

Tunus Doğumlu Albert Memmi’ye ‘Nar: Hayat boyu Başarı Ödülü’

 Memmi’ye ödülü 22. New York Sefarad Yahudi Kültürü Film Festivali’nin açılış töreninde takdim edildi.  Tunus’ta fakir bir ailede büyüyen 98 yaşındaki Memmi, otoriteler tarafından Fransızca edebiyatta Sefarad kültürünün devi olarak niteleniyor. 

Memmi eserlerini  Yahudi, Arap ve Fransız kültürünün etkisinde kalarak, Fransızca olarak yayınladı. Memmi’nin eserleri arasında, Tuzdan Sütunlar,  Akrep, Bir Sömürge Vatandaşının Portresi gibi kitaplar yer alıyor. 

Sefarad Kültürünün Fransızca sesi olarak bilinen yazar sosyoloji konusunda yazdığı kitaplar ve sömürgeciliğe karşı çıkan yazıları ile de biliniyor. Hayatı boyunca ayırımcılık ve ırkçılık ile yazdığı eserler yolu ile savaşmış olan yazar, Doğu ve Batı medeniyetlerinin ortak bir noktada nasıl buluşmaları gerektiği konusunda da sosyolojik eserler kaleme almış.

Memmi’nin eserleri Albert Camus, Aragon, Jean-Paul Sartre ve  Léopold Sedar Senghor gibi yazar ve filozoflar tarafından da tanınmış ve desteklenmiş.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın