Tel Aviv’e roket saldırısı

Dün akşam saatlerinde Tel Aviv´e roket saldırısı sonrası İsrail uçakları Gazze şeridinde roket depolarını hedef aldı.

Perşembe akşamı saat 22:00 sıralarında sularında Gazze’den atılan iki roket Tel Aviv’i hedef aldı. Patlamalarda  kimse yaralanmazken. Saldırı 2014 yılından bu yana Gazze’den 80 kilometre kuzeyde olan Tel Aviv’i hedef alan ilk saldırı olarak dikkat çekti.

 

İsrail basını haber ile ilgili yaptığı yorumda “Ordu bu sefer  hazırlıksız yakalandı” yorumunu yaptı.   

İsrail basını, saldırının İsrail’de seçim öncesi yapılmış olması ve ilk defa Tel Aviv’i hedef alacak kadar ileri gitmesinin, Netanyahu hükümeti için büyük bir çıkmaza yol açabileceğini yazdı.

Eğer Netanyahu, Tel Aviv’i hedef alacak kadar cüretkar bu  saldırıya karşı büyük bir misilleme kararı verirse seçim öncesi Mısır arabuluculuğu  ile devam eden barış görüşmeleri tehlikeye girebilir. Diğer yanda saldırıya tepkisi  az olursa radikallerle seçim öncesi girdiği koalisyon zarar görebilir.

Roket saldırısı sonrası İsrail Güvenlik kabinesi  Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğinde acil toplantıya çağrıldı.  Gece yarısı ve  sabaha karşı İsrail Hava Kuvvetleri Gazze’de 100 den fazla hedefi vurdu.

Yaklaşık 100 askeri hedefin arasında Hamas insansız uçak fabrikaları, cephanelikler ve roket üretim tesisleri yer aldı.

İsrail uçakları genelde daha az meskun olan Gazze’nin güneyini hedef aldılar. İsrail basını bu bölgede yer altında roket üretim tesisleri olduğunu, İsrail uçaklarının yer altındaki tesisi imha etmek için harekat yaptıklarını yazdı. Patlamaların çok güçlü olduğu 25 kilometre ötedeki Gazze Şehrinden bile sarsıntıların hissedildiği belirtildi.

Gazze’den herhangi bir kayıp ve yaralanma ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

İsrail saldırıdan  Gazze’de yönetimde olan Hamas’ı sorumlu tutarken, Hamas, Tel Aviv’e atılan roketlerin kendi bilgileri dışında olduğunu, askeri yönetimin Mısır’da, İsrail ile ateşkes yapmak için görüşme halinde olduğunu belirtti.

Gazze’deki radikal gruplar Hamas yönetiminin dışında provakatif eylemlerde bulunabiliyor. Ancak İsrail Gazze’den gelen tüm saldırılarda  Hamas’ı sorumlu tutacağını belirtiyor.

Saldırı İsrail yönetimi kadar Hamas iktidarını da zor duruma sokuyor. Son zamanlarda Gazze halkı sık olarak  hayat pahalılığı ve ekonomik sorunlar yüzünden gösteriler yapıyor. Her ne kadar bu gösterilerde Hamas doğrudan olarak eleştirilmese de, ekonomik sorunlar ve bitmeyen çatışma Gazze’deki yönetim için de sorun.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın