“Bir Yahudi’yi nasıl tanırsın”

Polonya gazetesi ´bir vatandaşın Yahudi olduğu nasıl anlaşılır´ diye makale yayınladı.

Polonya’nın sağcı haftalık gazetesi Tylko Polska, (Yalnız Polonya) birinci sayfasına taşıdığı antisemit  bir makalede, tipik Yahudi’nin antropolojik  özelliklerini tarif etti, standart Yahudi isimlerini listeledi ve “Yahudilerin nasıl dünyaya yalan haberler yaydığı” gibi ifadelere yer verdi.

 Makalede ayrıca  ‘Yahudilerin nasıl yalan haberler ürettikleri’, güya hangi yöntemleri kullandıkları anlatılıyor.  Yukarıdaki özellikleri kullanarak Yahudilerin kolayca fark edileceğini belirten makale, “Onları nasıl yenebiliriz”, “Bu böyle devam edemez” gibi ifadeler de kullandı.

Tylko Polska gazetesinde  birinci sayfadan verilen ve diğer bir dikkat çeken haber ise; “Paris’te bir konferansta Polonya’ya saldırı”  başlığını taşıyordu.  Gazete geçtiğimiz ay Paris’te yapılan Holokost Tarihi Araştırmaları adlı konferansı eleştiriyordu.  Gazete toplantıya katılan Polonya asıllı Amerikalı tarih profesörlerini Polonya düşmanı olmakla suçladı.

Konferansa katılan ve resmi gazetede söz konusu haberle yayınlanan Yahudi asıllı Polonyalı Tarihçi  Jan Gross’un Polonyalı aşırı sağcıların hedefi olması yeni bir haber değil. Gross, ABD’de Princeton Üniversitesinde Öğretim Üyesi.

Aşırı sağcı Leszek Bubl tarafından çıkarılan gazetenin Polonya meclisine gelen gazeteler arasında olması tepki aldı. Konservatif görüşlü Milletvekili  Michał Kamiński meclis idaresine şikayette bulunarak aşırı sağcı gazetenin meclise gelmemesi gerektiğini belirtti.  Açıklama üzerine meclis idaresi gazetenin basın kitinden çıkarılması için talepte bulunacağını açıkladı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın