kanada REklam

İIhan Omar: “İsrail Yahudilerin tarihi anavatanıdır”

Daha evvel yaptığı yorumları ile ABD’nin Yahudi kurumlarını İsrail lehine karar vermesi için Kongre üyelerini satın almakla suçlayan Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi İlhan Omar, “İsrail Yahudilerin tarihi anavatanıdır” dedi.

İIhan Omar: “İsrail Yahudilerin tarihi anavatanıdır”

ABD’nin önemli gazetelerinden Washington Post’ta bir köşe yazısı kaleme alan Omar, İsrail hükümetinin, Filistin halkına karşı eşit davranmadığını iddia ederek eleştirdi ancak İsrail’in Yahudilerin tarihi anavatanı olduğunu da kabul etti. 

Somali asıllı ve  Müslüman inançlı biri olarak ABD’nin ilk kadın Temsilciler Meclisi üyesi seçilerek tarihe geçen  Omar, köşe yazısında ayrıca, İsrail-Filistin geriliminin ancak iki devletle çözüme ulaşacağını da ifade etti.  

Omar, uluslararası toplum tarafından kabul edilen sınırlarla ayrılmış ve kendi kaderini belirleme hakkına sahip iki farklı ülkenin hem Filistin halkı hem de İsrail için daha yararlı olacağını söyledi.   Omar şöyle yazdı: “70 yıl evvel kurulan İsrail Devleti, Yahudi milletinin tarihi anavatanına olan bağlılığının bir sonucudur. İsrail yüzyıllarca süren antisemit baskıların ve Holokost travmasının gölgesinde kurulmuştur.  

Ancak Filistinlilerin de anavatanlarını kabul etmek zorundayız. Eğer onlar da bir devlete sahip olmazlarsa her zaman vatansız ve mülteci olarak kalacaklar. Onlar da insan gibi yaşamayı ve özgürlüğü hakkediyor.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın