kanada REklam

Yahudi Toplumundan kısa kısa...

Masum atıştırmalıklar Alef´te

Megilat Ester Sergisi Müze’de açıldı

3 Nisan Çarşamba akşamı Müze’de gerçekleşen Megilat Ester* Sergisinde 500. Yıl Vakfı Başkanı Silvyo Ovadya ve Hahambaşı Rav İsak Haleva birer konuşma yaptı.

Müze, bir yıldır sergilemek amacıyla yaptığı duyurularla sandıklarda unutulmuş ya da güncel olarak kullanılmakta olan Türkiye’nin farklı bölgelerinden 60’a yakın; kemik, ahşap, telkâri işlemeli, gümüş megila’yı topladı.

13 Mayıs’a kadar devam edecek olan sergi müzenin açık olduğu gün ve saatlerde Yıldız ve İsak Baler Midraş’ında sergilenmekte. *Mahfazasından çıkarılarak Purim Bayramında okunan Megilat Ester (Ester’in Öyküsü) Tevrat gibi rulo şeklindedir ve parşömen üzerine elle yazılır, bazen çok özenli bir şekilde resimlerle süslenirdi. Bazı yörelerde evlilik öncesinde hediye olarak kızın ailesi tarafından damada verilirdi. 

Alef’te mutfak atölyesi

Alef Kadınlar Komisyonunun baharı ve Pesah Bayramını müjdeleyen Nisan ayının ilk etkinliği ‘Tanya ile Masum Atıştırmalıklar Atölyesi’ oldu.

Tanya Yanni, yaptığı atölye çalışmaları ve arkadaşları ile yazdıkları yemek kitapları ile tanınıyor. Yanni, Alef’te Pesah’ta yapılabilecek masum ve sağlıklı atıştırmalıkların tariflerini anlatırken aynı zaman birlikte uygulayıp ortaya çıkan lezzetli ürünlerin tadına da bakıldığı bir atölye gerçekleştirdi.

Sınırlı sayıda katılımcının kabul edilebildiği atölyeye katılım isteği yoğundu. Katılımcılar Pesah’ta yapılabilecek alışılmışın dışında unsuz, şekersiz, sağlıklı kurabiye ve keklerin tariflerini beraberce hazırlamanın, sonra da çay kahve eşliğinde tatmanın mutluluğunu yaşadı.

Etkinliğin sonunda Kadınlar Komisyonu Başkanı Janet Bensusan, Tanya Yanni’ye teşekkürlerini sundu.

 

Yoni Kalaora, Zekâ Oyunları yarışmasında İstanbul birincisi oldu

Şişli Lider Kolejinde ilkokul eğitimini sürdüren Yoni Yusuf Kalaora, 4 Nisan’da düzenlenen TAZOF - Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunlarında İstanbul birincisi oldu. Daha önce düzenlenen yarışmalarda Şişli İlçe Birincisi olan Kalaora bu yarışmada ‘Equlibrio’ oyunuyla birinci olmaya hak kazandı.

Kalaora bu başarısıyla 27-28 Nisan tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek Türkiye finalinde kendi branşında İstanbul’u temsil edecek.

 

Amram Oditoryumunda belgesel gösterimi: ‘Mr. Gaga’

Hegkom Hahambaşılık Eğitim Komisyonunun düzenlediği sinema geceleri devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Amram Oditoryumunda gerçekleşecek olan etkinlikte ‘Mr. Gaga’ adlı belgeselden bölümler sunulacak.

Modern dansı Gaga adını verdiği hareket dili ile yeniden yorumlayan Ohad Naharin’in yaşamından izler sunan belgesel, Batsheva Dance Company’in prova çekimleri, arşiv görüntüleri ve çarpıcı dans dizilerini kapsıyor. Belgeselin yönetmeni Tomer Heymann filmin doğuşunu şu sözlerle açıklıyor: “Filmin tohumları yaklaşık 20 yıl önce Batsheva Dance Company’i sahnede ilk gördüğümde atılmıştı. Nedenini bilmeden aşık olabileceğiniz bir hareket, müzik, enerji, duygusallık ve dansçılar. O akşamdan sonra, Batsheva’nın dans diline bağımlı oldum.”

Gösterim sonunda Dr. Seyfi İşman’ın moderatörlüğünde Elda Sasun film hakkında yorumlarını izleyicilerle paylaşacak. 

Müze’de Pazar etkinlikleri

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, kısa bir süre önce başlattığı ‘Müze’de Pazar’ etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. 14 Nisan Pazar günü saat 16.00’da, kemanda Musa Albukrek, gitarda Cem Küçümen ve viyolonselde Deniz Küçümen’den oluşan ‘Pre Klasik Ensemble’ bir Oda Müziği Konseri gerçekleştirecek. Konseri müze ziyaretçileri ücretsiz dinleyebilecek. 

Golden Age Komisyonunun kültür faaliyetleri devam ediyor

Golden Age Komisyonu, 1 Nisan Pazartesi günü Şişli Sinagogundaki kültür faaliyetinde Donna Kasuto’yu ağırladı. Kasuto’nun ‘Mısır’dan Çıkışımızın Amacı’ ve ‘Peygamber Annemiz Sara’nın Hayatı’ konularında gerçekleştirdiği interaktif konuşma, Golden Age Dostları tarafından ilgiyle izlendi. Keyifli bir günün ardından, katılımcılar sinagogdan ayrılırken Donna Kasuto ve yöneticilere teşekkür edip, böyle güzel kültür faaliyetlerinin devamını istediklerini ilettiler.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın