kanada REklam

Poway saldırganı: “Yahudiler beyaz ırkı yok ettikleri için yaptım”

San Diego’nun Poway şehrinde yer alan Habad sinagogunda bir kişinin ölümüne ve üç kişinin yaralanmasına sebep olan silahlı saldırgan, 911 santral operatörüne saldırıyı, “Yahudiler beyaz ırkı yok ediyorlar” diye gerçekleştirdiğini söyledi.

Savcılar, 19 yaşındaki John T. Earnest’e 109 farklı nefret suçu ve başka suçlardan dava açtılar. Hemşirelik öğrencisi Earnest, 27 Nisan günü San Diego’daki sinagogda ateş açarak Lori Gilbert-Kaye’yi (60) öldürmüş ve 8 yaşındaki bir kızı, dayısını ve hahamı yaralamıştı.

Earnest ayrıca yakınlardaki bir camide yangın çıkarmakla da suçlanıyor. Savcı Robert S. Brewer, zanlının idam cezasına çarptırılabileceğini belirtti. Brewer, basın açıklamasında, “Burada yaşayan insanların, özgürce ve güvende hissederek dua etmeleri gereken yerlerde gafil avlanmalarına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Zanlının açıklanan yeminli ifadesinde yeni bilgiler gün ışığına çıktı. İfadeye göre Earnest, 27 Nisan saldırısından bir gün önce San Diego’daki ruhsatlı bir silah dükkanından yasal olarak yarı otomatik AR 15 tüfeği satın aldı.

Earnest, sinagoga girip tüm şarjörünü boşalttıktan sonra, tekrar mermi doldurmak için durdu. Aralarında, görevde olmayan bir sınır devriyesi memurunun da bulunduğu bazı sinagog üyeleri, sessizlikten faydalanarak Earnest’in peşine düştü. Ardından Earnest 911’i arayarak ne yaptığını anlattı. İfadesine göre, santral memuruna bazı insanları öldürmüş olabileceğini ve bunu “Sadece ülkemi Yahudilerden korumaya çalışıyorun... Onlar bizim insanlarımızı yok ediyorlar” şeklinde açıkladı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın