kanada REklam

Quebec kamuda dini sembolleri yasaklamaya hazırlanıyor

Kanada’nın Quebec eyaletinde kamu sektörü çalışanlarının dini semboller kullanmalarını yasaklayan yasa tasarısı tartışmaları beraberinde getirdi.

Quebec kamuda dini sembolleri yasaklamaya hazırlanıyor

Mart ayında Quebec eyalet yönetiminde iktidarda bulunan sağ eğilimli koalisyon hükümeti, kamu çalışanlarının kamu hizmeti sırasında dini sembolleri kullanmasını yasaklayan yasa teklifini eyalet parlamentosuna sunmuştu.

Söz konusu tasarıya göre öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi çalışanları, adliye çalışanları başörtüsü, kipa veya diğer dinlere ait sembolleri kullanamayacak. Ancak yasa, eyaletteki mevcut hükümet çalışanlarını ve memurları muaf tutuyor.

Quebec Eyalet Başbakanı Francois Legault, teklifin Quebeclilerin çoğunluğu tarafından desteklendiğini savunuyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise teklife açıkça muhalefet ederek, “Kanada ve Quebec, laik bir toplumdur. İfade özgürlüğü, vicdan özgürlüğü, din özgürlüğü gibi insanların hak ve özgürlüklerine derinden saygı duyuyoruz. Özgür bir toplumda, dinlerine dayanarak vatandaşlara karşı ayrımcılığın meşrulaştırılması benim için düşünülemez” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın