kanada REklam

JASON GREENBLATT: “Plan sızdırılmadı, konuşulanlar spekülasyon”

Beyaz Saray, İsrail’in önemli gazetelerinden birinde çıkan “Yüzyılın anlaşması sızdırıldı” başlıklı haberi yalanladı.

ABD Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Jason Greenblatt paylaştığı bir tweet’te İsrail basınında çıkan habere gönderme yaparak şunu yazdı: “Bilgilerinize: Planımız sızdırılmadı. Bu tür haberler yanlıştır ve yalnızca birer spekülasyondan ibarettir. Makalenin içeriğinde bile bu bilginin uydurma olabileceği yazmaktadır. Bir kez daha belirtmek istiyorum, spekülasyonlar ve kötü kaynaklar barış sürecinin ilerlemesini engelleyemez. Eğer aldığınız bilgi heyetimiz tarafından resmen açıklanmadıysa, güvenmeyin.”

Sözde sızan belgede Arap-İsrail barışına yönelik gizli Amerikan planının ayrıntılarının yanı sıra, ‘Yeni Filistin’ ve ‘iki millet için bir Kudüs’ ibareleri yer alıyordı.

Israel Hayom tarafından yayınlanan haberin orijinalinde İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bazı kaynaklara göre yetkililerin internet üzerindeki yazışmalarında imzalanmamış bir belge paylaştıkları ve bu dokümanda gizli barış planına dair bazı bilgilerin yer aldığı iddia ediliyordu. Ancak İbranice dilinde yayınlanan günlük gazete, söz konusu dokümanda yer alan bilgilerin gerçek mi uydurma mı olduğunun bilinmesinin imkansız olduğunu da vurguluyordu.

Greenblatt’in tweet’ine bir dizi yorum yapıldı. Birçok yorumda Trump Yönetimi’ne planı açıklama çağrısı yapılıyordu.

Trump Yönetimi şimdiye kadar planı açıklamış olmalıydı, ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun talebiyle planın ayrıntılarının paylaşılması 9 Nisan’daki seçimlerin sonrasına ertelenmişti.

Şimdi Trump Yönetimi barış planının ayrıntılarını açıklamak için Ramazan ayının bitmesini beklediğini söylüyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın