kanada REklam

Gazze’ye geçişler başladı

İsrail, Filistinli gruplarla varılan ateşkes anlaşmasının ardından Gazze’ye geçişleri yeniden açtı.

Gazze’ye geçişler başladı

Gazze ile İsrail arasındaki Erez ve Kerem Şalom sınır kapıları yeniden açıldı. Erez üzerinden yabancı ülke vatandaşları ve hastalık vb. durumlarda özel izin almak suretiyle Filistinliler geçebiliyor. Kerem Şalom ise ticari malların geçişi için kullanılıyor.

Sınır kapıları, Filistinli grupların füze atışları ve İsrail’in hava operasyonları nedeniyle kapatılmıştı. Ateşkese büyük ölçüde uyulduğu belirtiliyor. Ancak Gazze Sağlık Bakanlığı cuma günü Gazze Şeridi’nin güneyinde her hafta düzenlenen İsrail protestolarında bir kişinin öldüğünü ve dördü çocuk, biri sağlıkçı olmak üzere 30 Filistinlinin de yaralandığını açıkladı. İsrail ordu sözcüsü ise sınırda 6 bin göstericinin gösteri yaptığını, kalabalık tarafından tel örgülere patlayıcı atıldığını ve yaklaşılmaya çalışıldığını, buna yanıt olarak askerlerin kalabalığa zaman zaman ateş açtığını ifade etti.

İsrail ayrıca ateşkesin imzalanmasının ardından daha önce sınırlandırmak zorunda kaldığı karasularındaki balıkçılık faaliyetlerini Gazze kıyılarının 22 kilometre açıklığına kadar genişletti. Filistinli yetkililer İsrail’in ateşkes anlaşması karşılığında Gazze Şeridi’ne geçişleri gevşetmeye onay verdiğini açıklamışlardı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın