2 Haziran 2020 Salı 13:25

30 yaş altı sosyal medya kullanıcılarının çoğu Holokost’u görmezden geliyor

Dünya 1172 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

Start-up firması Vocativ tarafından yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl Holokost’u tartışan 12 milyondan fazla sosyal medya paylaşımının sadece küçük bir kısmı 30 yaşın altındaki kullanıcılar tarafından yapıldı.

Yapılan sosyal medya araştırmasına göre batıda gençlerin sadece yüzde 2,7’si Yahudi Soykırımı’nı tartışıyor. Antisemitizm, neo-Nazizm ve Soykırım inkârlarıyla ilgili yüzlerce sayfayı, grubu, resmi ve anahtar kelimeyi gözden geçiren Vocativ, 12 milyon 700 bini aşan Holokost’a yönelik paylaşım arasından 347 bininin 30 yaş altı kişiler tarafından yazıldığını tespit etti.

Paylaşılanların yarısından fazlası (yüzde 59) ABD’deki kullanıcılardan geliyor. İngiltere (yüzde 11) ikinci ve Almanya (yüzde 8) ise üçüncü sırada. Ayrıca, İngiltere, Fransa ve Avusturya’dan 30 yaş altı gençler, Holokost hakkındaki söylemlerinde yaşıtlarına göre en aktif grubu oluşturuyor.

Vocative’e göre, Holokost’u sosyal medyada tartışan tüm gençlerin yüzde 39’u kadın. Kadınların gönderileri, gelecek nesiller için Holokost’un tarihine ve özelliklerine odaklanmakta.

Araştırmada, İngiliz ve Alman genç sosyal medya kullanıcılarının, Holokost’u kullanma eğiliminin politik emellere dayandığı ortaya çıktı. Yapılan analize göre Fransa’nın sarı yelekli aktivistlerinin bazıları Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Hitler’e ve protestocuları Nazi Almanya’sındaki Yahudilere benzetti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR