2 Haziran 2020 Salı 13:29

Kaspi, Kastro

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 1423 görüntüleme
14 Mayıs 2019 Salı

KASPİ -  KASBİ -  KASPE - KASPY

Kaspi ve değişkenleri İbranice ‘gümüş’ anlamına gelen ‘kesef’’ sözcüğüyle ilintilidir.

Eisenbeth’e ve Toledano’ya göre Caspi soyadının kökeni Fransa’da 10-11. yüzyılda Yahudilerin yaşamış olduğu Argentière beldesinin adının İbranice çevirisidir. Fransızca Argent sözcüğünün anlamının ‘gümüş’ olduğunu da ekleyelim.

Jewish Encyclopedia da Fransa’nın Provence bölgesinde Largentière beldesinde 1297 yılında doğan yazar, dilbilimci, filozof Don Bonafous Largentera’nın daha sonra adını Joseph Caspi olarak kullandığını belirtir.

Toledano ayrıca Kasbi okunuşuna değinerek bunun Arapça ‘sazlık’ anlamına geldiğini eklemektedir.

Bet Hatfutsot bu soyadının esasında Avrupa’da rastlanan ve ‘gümüş’ anlamına gelen ‘Silver’ (ve Silber, Zilber, Zilberstein gibi değişkenlerinin) 20. yüzyılda İbraniceye çevirisi olduğu görüşündedir.

KASTRO -  CASTRO - DE CASTRO - CRASTO

Castro sözlük anlamıyla, MÖ 6. yüzyıldan itibaren yerleşilmeye başlanan ve dairesel şekilde inşa edilmiş müstahkem köyleri tanımlar.

İspanya’da bu adı taşıyan ve Orta Çağ’da önemli Yahudi yerleşim yerleri olan birçok belde mevcuttu. İspanya’da bulunan ve Leon Arkeoloji Müzesinde korunan en eski İbranice yazıt ‘kuyumcu’ Joseph’in oğlu Yahya’nın İbrani 4860 (Miladi 1100) tarihini taşıyan mezar taşıdır. Bu taş halen Puente de Castro olarak anılan eski Castrum-Judaeorum da bulunmuştu.

Gelişmiş bir Yahudi toplumunun 10. yüzyıldan beri yaşadığı bilinen bir diğer belde de Kastilya’nın kuzeyinde Castrojenz’dır.

Ayrıca, Sicilya Adasında Messina’ya yakın ve önce Castro, daha sonra da Castroreale olarak adlandırılan beldenin tarihi, efsaneye göre, milattan birkaç yüzyıl öncesine dayanır.

Zaman zaman Hristiyanlar tarafından da kullanılagelen, ancak Sefaradlar ve Maranolar arasında yaygın olan Castro soyadına Engizisyondan sonra Hollanda ve İngiltere’de, Fransa’da Bordo ve civarında ve Osmanlı İmparatorluğunda (özellikle Selanik ve İstanbul’da) sıkça rastlanır.

Kastro soyadının fonetik ve/veya yazılım olarak birçok değişkeni mevcuttur.

1 Maurice Eisenbeth, Les Juifs de l’Afrique du Nord, Alger 1936, s.127; Joseph Toledano, Une Histoire de Fanilles: Les Noms de Familles Juives d’Afrique du Nord,  Jereusalem. Ramto, 1988, s.296.

2 JewishEncylopedia.com/Castro

3 Joseph Toledano, age., s. 530.

4 dbs.bh.org.il/familyname/

5 Patrick Hanks and Flavia Hodges, A Directory of Surnames, Oxford, 1988,s. 98.

6 JewishEncylopedia.com/Leon

7 dbs.bh.org.il/familyname/

8 Maurice Eisenbeth, age., s.110.

9 www.visitsicily/info.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR