27 Mayıs 2020 Çarşamba 18:41

Alman meclisi Hizbullah’ı tamamen yasa dışı ilan etmeyi görüşecek

Alman parlamentosu Lübnanlı terör örgütü Hizbullah’ı yasa dışı ilan etme konusunu görüşmeye hazırlanıyor. Ancak tam bir yasak kararının çıkma ihtimali düşük görünüyor.

Dünya 1101 görüntüleme
12 Haziran 2019 Çarşamba

Aşırı sağ ‘Almanya için Alternatif’ partisinin (AfD) talebiyle Almanya Federal Meclisi, hükümeti “Hizbullah’ı tek bir örgüt olarak yasaklama koşullarının var olup olmadığını incelemeye ve eğer gerekirse hemen yürürlüğe girecek bir yasaklama kararı almaya” davet eden, bağlayıcılığı olmayan bir yasa tasarısını görüşecek.

Taslak halindeki yasa tasarısına göre, İsrail’in yok edilmesi hedefini güden, İran’ın desteklediği, Beyrut merkezli örgüt Almanya’nın “anayasal düzenine yönelik tehlike” arz ediyor.

AfD taslak halindeki yasa tasarısının Almanya Federal Meclisi İçişleri Komisyonuna iletilmesini, bu komisyonda da Hizbullah’ın yasaklanmasına yönelik somut adımların görüşülmesini istiyor. Koalisyon partilerinin muhalefet partisi AfD tarafından teklif edilen tüm tasarılara ve girişimlere karşı çıkması beklendiğinden, söz konusu taslak tasarının perşembe günü onaya sunulması ve muhtemelen de reddedilmesi bekleniyor.

AfD’nin üst düzey yöneticilerinden Milletvekili Beatrix von Storch yaptığı açıklamada, “Hizbullah bir terör örgütüdür. Berlin hükümeti Hizbullah’ın meşru ve siyasi kolunu ve terörist kolunu birbirinden ayrı tutmamız gerektiğini iddia ediyor. Ancak bu ne bize ne de seçmenlere mantıklı gelmiyor” dedi. Storch açıklamasında ayrıca, “Hizbullah’ın amacı İsrail’i ve Yahudileri yok etmek. Bizler onlara Almanya’da saklanmaları, İsrail’e karşı Lübnan’daki silahlı mücadelelerini finanse etmeleri için güvenli bir liman sunmamalıyız” ifadelerine yer verdi. 

Şu an Almanya’da diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hizbullah’ın yalnızca askeri kolu yasa dışı kabul ediliyor. Örgütün ‘siyasi’ kolu ise yasa dışı kabul edilmiyor.

Hollanda ve Birleşik Krallık ise Hizbullah’ı tüm kolları ile bir terör örgütü olarak nitelendiriyor. ABD yönetimi Berlin’in de Hollanda ve Birleşik Krallık’ı örnek alarak örgütü tamamen yasa dışı ilan etmesi için bastırıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR