kanada REklam

“Almanya´nın aşırı sağ terör sorunu var”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya´nın aşırı sağcı terör sorunu olduğunu belirtti.

Heiko Maas, aşırı sağ bağlantılı bir saldırının kurbanı olan Kassel Valisi Walter Lübcke'nin öldürülmesinin ardından konuya ilişkin Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild için bir makale kaleme aldı. Maas makalesinde, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcının üzerinden 80 yıl geçmesine karşın ülkelerine hizmet eden siyasetçilerin hâlâ aşırı sağcı ‘teröristlerin’ kurbanı olduğuna dikkati çekti.

Maas, yazısına şöyle devam etti:

"Bu cinayetler için yeterli uyarılar vardı. Yıllarca tespit edilemeyen acımasız Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetleri. Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker ve yine bugünlerde ölüm tehdidi alan Altena Belediye Başkanı'na yapılan saldırılar. Son olarak, 2 Haziran'da vurulan Walter Lübcke'ye karşı olan nefret. Bütün bunlar gözlerin hala kapalı olduğunu gösteriyor. Almanya'nın aşırı sağcı terör sorunu var. Ülkemizde 12 binin üzerinde şiddet yanlısı aşırı sağcı var. Bunlardan 450'si, yakalama kararıyla aranmalarına rağmen yer altına inebildiler. Kimin şiddet konusunda şüpheleri varsa Christchurch, Utoya veya Pittsburgh'a baksın."

Bu olayları görmezden gelmenin ölümcül sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunan Bakan, aşırı sağ bağlantılı saldırıların, ülke kamuoyunda ya münferit bir olay ya da cinnet getirme olarak değerlendirildiğine dikkati çekti. Maas, ''Terör terördür. Başka nitelendirmesi yapılamaz'' vurgusu yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın