31 Mayıs 2020 Pazar 03:20

Hollanda mahkemesinden Holokost anıtına izin

Amsterdam’da Holokost anıtı yapımı için ayrılan alan mahkemelik oldu.

Dünya 1721 görüntüleme
9 Temmuz 2019 Salı

Bölgede yaşayan bazı kişiler anıtın yapılmasına karşı çıkınca dava açıldıAncak Bölge İdare Mahkemesi davayı ret etti ve anıtın yapılması için artık hukuki bir pürüz kalmadı.

Amsterdam’ın eski Yahudi mahallesinde yapılacak anıt birkaç milyon dolara mal olacak. TasarımıAmerikalı ünlü mimar Daniel Libeskin’e ait, üç metre yüksekliğinde metal bir duvar anıtın bir bölümünü oluşturacak. Duvarda Hollanda’da Holokost sırasında ölen 102 bin kurbanın isimleri yer alacak.

Bazı bölge sakinleri, geçtiğimiz yıl açılan yürütmeyi durdurma davasının dilekçesinde, Holokost anıtına karşı olmadıklarını ancak Weesper Caddesinde yapılacak anıtın bölgede zaten azalmış olan yeşil dokuya daha da zarar vereceğini iddia etmişti.Ancak Amsterdam Yahudi Mahallesi Birliği Başkanı Jacques Grishaver konu hakkında farklı düşünüyor. Grishaver söz konusu dilekçeye şu sözlerle tepki verdi: “Dava, doğayı korumanın ötesinde bir nitelik taşıyor. Bugün burada yaşayanlar, bir zamanlar dedelerimin yaşadığı bu mahalleden Yahudi isimlerini ve izlerini silmek istiyor.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR