31 Mayıs 2020 Pazar 04:24

Hermana Belgeseli seyirci ile buluştu

Yönetmen Enver Arcak’ın yaptığı Hermana isimli belgesel 30 Haziran Pazar günü 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde seyirciler ile buluştu.

Toplum 1356 görüntüleme
10 Temmuz 2019 Çarşamba

Tolga Ünker


Ankara Yahudilerini konu edinen belgeselde Yuda Yürüm ve İlya Araf gibi isimlerin anlatılarının yanında Albukrek Ailesi fertlerinin hikâyeleri de yer alıyor. 

Belgeselde, İspanya ve Portekiz’den göçenlerin yanı sıra Babil sürgünü ile Anadolu’ya gelmiş olan ailelerin mirası ile şekillenmiş bir kültürün hikâyesi bulunuyor.

Hermana belgeselinde Ankaralı Yahudilerin çoğunun Ladino yerine Türkçe konuşma alışkanlığı ile Ladino dilini unutması ve 1934 öncesi İbrani soyadları yerine Türkçe soyadları almalarının yanı sıra 60’lı yıllardaki Ankara hayatına dair anılar dile getirilmekte.

Filmde, Varlık vergisi ile Aşkale’ye gönderilenlerin bu ağır yük ile maddi zorluk çekmeleri de sunulmakta. Yaşadıkları sorunlar sonucunda ise göç edenlerin halen Türkiye’ye özlem duymaları ve hatta Avrupa’da dahi olsalar bile haberleri ve maçları takip etmelerinin yanı sıra gelenek ve göreneklerini de koruyor oldukları görülmekte. 

Ankara’dan göçenlerin hafızalarında Dario Moreno’nun Ankara’nın Bomonti gibi çeşitli mekanlarında vermiş olduğu konserler, Atatürk Orman Çiftliği’nde aileleri ile yapmış oldukları piknikler gibi hatıralarının halen canlılığını muhafaza ediyor olduğu anlaşılırken Türkiye’ye duydukları özlem ile bu topraklardan kopamadıkları gözükmekte.

Enver Arcak filmi hakkında yaptığı konuşmada ise filme yapmış olduğu önemli katkılardan ötürü Viktor Albukrek’e teşekkür ettiğini belirtti ve Ankara Yahudileri hakkında bir sergi hazırladıklarını da belirtti. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Chicago Şehri’nde düzenlenen Docademia Üçüncü Kısa Belgesel Film Festivali’nde resmi seçkiye alındığını ifade etti.

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Başkanı Silvyo Ovadya ise müzelerinde, Ankara’dan bir okul defterinin bulunduğunu söyledi.

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR