31 Mayıs 2020 Pazar 04:09

Twitter’dan din temelli ırkçılığa ekstra tedbir

Twitter duyurduğu resmi bir açıklama ile dini inancı temel alan ırkçılığa karşı kurallarını yeniden gözden geçirdini ve ek kurallar yürürlüğe koyduğunu belirtti.

Dünya 1393 görüntüleme
12 Temmuz 2019 Cuma

Microblog sitesi ayrıca ırkçı söylem içeren mesajlar ile ilgili şikayetleri değerlendiren uzmanlarını da daha kapsamlı bir eğitime tabi tutacağını belirtti. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ana amacımız internet üzerindeki nefret söylemli tacizi engellemek. Burada önemli olan insanları aşağılayan onları farklı bir yaratıkmış gibi gösteren lisanı engellemek. Bu insanlık dışı lisan en büyük riski temsil ediyor.” 

Twitter nefret söylemi ile ilgili yeni kuralların kullanıcılardan gelen feedback kapsamında yürürlüğe konulduğunu belirtti. Twitter söz konusu kuralların nasıl olması gerektiği hakkında kullanıcılara soru sormuş geçtiğimiz yıl 30 ülkeden  8000 kullanıcı bu konuda fikirlerini belirtmişti.  

Online nefretin gerçek ırkçı terör eylemlerine dönüşme riski bir çok araştırmacı tarafından da  kabul ediliyor.  

2018’de Alman araştırmacıların yayınladığı Nefret Ateşini Körüklemek Sosyal Medya ve Nefret Suçu  (Fanning the Flames of Hate: Social Media and Hate Crime) adlı rapora göre, sosyal medyadaki nefret gerçek  hayatta şiddet eylemlerini tetikliyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR