Netanyahu: “İsrail, Arap ülkeleriyle resmi olmayan bir barış içinde”

Time dergisine verdiği kapsamlı ve kapağa da taşınan röportajında İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in düşman Arap ülkeleriyle resmi olmayan bir barış içinde olduğunu belirtti.

Netanyahu: “İsrail, Arap ülkeleriyle resmi olmayan bir barış içinde”

Dergi, Netanyahu’nun İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı sıfatını kazanacağı ay sonundan hemen önce, başbakan hakkında detaylı bir profil incelemesi yayınladı.

Netanyahu, Tahran’ın bölgesel agresif duruşunun, Suriye başta olmak üzere bölgedeki pek çok sıcak ve karışık noktaya kendini dahil etme çalışmalarının ve bu konulardaki tavrının, kendiliğinden bir karşı ittifak oluşturduğunu ve İsrail ile resmi ilişki içinde olmayı kabul etmeyen ülkeler dahil pek çok Arap başkentinde İsrail’in imajına yardımcı olduğunu belirtti.

Değişimin İsrail’in verdiği tavizler yüzünden değil, kendisini bölge için inkâr edilemez bir artı değer ve bir güç olduğunu ispatı sayesinde olduğunu da söyleyen Netanyahu sözlerine, “Güçlü olan ayakta kalır. Güçlü ve akıllı olan. İsrail’i yok etme fikrini kafanızdan sildiğinizde, barış konusundaki sorunları aşabilirsiniz. Aslında etrafımızdaki pek çok Arap ülkesi bu konuyu aşmış durumdadır. Yıllar boyunca herkes Ortadoğu’da tüm sorunların öncelikli kaynağının Filistin-İsrail çatışması olduğuna inandı. Artık bu sona erdi” diye devam etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın