Bazı İranlı kadınlar başörtülerini çıkarıyor

İran bir yanda nükleer çalışmaları dolayısı ile ekonomik yaptırımlar ve Batı ile çıkacak olası bir savaş tehlikesi ile karşı karşıya iken, içeriden de kendi halkının tepkisi ile uğraşmak zorunda.

Bazı İranlı kadınlar başörtülerini çıkarıyor

Baskılardan bıkan İranlı kadınlar isyanda. Bir grup kadın kamuya açık yerlerde protesto amacı ile  baş örtülerini çıkarıyor ve bir süre kapanmadan sokaklarda geziyor alış veriş yapıyor. 

AP’ye WhatsApp vasıtası ile  konuşan ismi saklı  protestocu kadınlar çok korktuklarını ancak bunun bir başlangıç olduğunu, yüzlerce , binlerce kadının peşlerinden aynı şekilde bir eylemle gelmesi halinde yöneticilerin bu baskıdan vazgeçeceklerini umduklarını söyledi. 

Öte yandan İran’a ABD ve AB birliğinin uyguladığı ekonomik yaptırımlar ülke ekonomisini ve hükümetin kredisini köşeye sıkıştırmış durumda. Özellikle Trump yönetiminin  son olarak Tahran’ın üçüncü ülkelerle yaptığı ticarete sınır getiren yaptırımları, ekonomiyi felç etmiş durumda. 

Gittikçe artan hayat pahalılığı ülke parasının değer kaybı zaten halkın moralini bozmuşken, haberi veren AP, yorumunda Tahran’daki yönetimin hijab problemini öncelikli olarak göreceğine ihtimal vermiyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın