kanada REklam

Davadan 120 yıl sonra Dreyfus’a general rütbesi verilebilir

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly üstün başarılı topçu subayı Alfred Dreyfus’un elinden alınan yıllarının ve onurunun ölümünden sonra olsa bile kendisine geri verilmesini dilediğini belirtti.

Fransız Yahudi’si topçu subayı Alfred Dreyfus’un, antisemit söylentiler yüzünden mahkemeye çıkarılıp rütbelerinin sökülmesi olarak bilinen Dreyfus olayından 120 yıl sonra adalet nihayet yerini bulabilecek.

L’Opinion adındaki Fransız gazetesinin haberine göre Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 21 Temmuz’da II. Dünya Savaşı sırasında sınır dışı edilen Fransız Yahudileri hakkında yaptığı bir konuşmada Dreyfus’un ölümünden sonra rütbesinin arttırılabileceğini açıkladı.

Dreyfus güya Almanlar için casusluk yapmakla suçlanarak mahkemeye çıkarıldığında ‘yüzbaşı’ unvanına sahipti. 1894’te ilk davası görülen Dreyfus vatana ihanetten suçlu bulunmuştu. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Dreyfus’un ülkesinden sürülmeden önce küçük düşürücü bir törenle rütbeleri sökülmüştü.

Emile Zola’nın ‘Suçluyorum’ adındaki ünlü açık mektubu ve kamu kampanyalarının sonucunda 1899’da yeniden mahkemeye çıkması için Dreyfus’a yeşil ışık yakıldı. Yeniden ihanet ile suçlu bulunan Dreyfus’a bu defa on yıllık hapis cezası verildi.

1906’da Fransız temyiz mahkemesi Dreyfus’un masum olduğuna kanaat getirdi. Dreyfus terfi edilerek binbaşı olarak orduya döndü ancak bir yıl sonra istifa etmeye zorlandı. I. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak yarbay rütbesiyle ülkesine hizmet eden Dreyfus 1935 yılında öldü.

Parly Dreyfus için, “Tüm hayatını ülkesine adayan parlak bir subaydı” dedi. Fransız Bakan Dreyfus’un orduya geri alınmasına ve yarbay rütbesine çıkarılmasına rağmen bunun hapiste kaldığı dört yıl ve ordudan uzak bırakıldığı 12 yıl için zayıf bir telafi olduğunu söyledi. Parly iftiraya uğrayan çocuklar için Dreyfus’u rol model olarak gördüğünü belirtti ve “Gerçek cesaret gerektirir. 120 yıl sonra ordunun Dreyfus’a elinden alınan onuru ve yıllarını geri verme zamanı geldi. Şahsen bunun takipçisi olacağım. Bazı yaralar iyileşmez” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın