31 Mayıs 2020 Pazar 03:40

Türk Yahudi Toplumundan...

RAV DAVİD ASSEO ANILIYOR 2002 yılında kaybettiğimiz Hahambaşı Rav David Asseo ölümünün 17. yılında 7 Ağustos günü Ulus Mezarlığında mezarı başında anılıyor.

Toplum 1971 görüntüleme
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Büyükada Sinagogu sohbet geceleri

konuklarını ağırlıyor

23 Temmuz gecesi Büyükada Hesed LeAvraam Sinagogunun konuğu, İletişim ve İlişki Danışmanı Gamze Berberci Çelik idi. ‘İletişim ve İlişki Danışmanı’ olan, Amerika’da Kadın-Erkek ilişkileri üzerine özel eğitim alan Çelik ‘Erkek Ne Der, Kadın Ne Anlar, Kadın Ne Der, Erkek Ne Anlar’ konulu sohbetinde aynı ismi taşıyan kitabından örnekler verdi

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Hanımlar Başkanı Luiza Uçki tanıtımına şöyle başladı: “Ne erkekler kadınları, ne de kadınlar erkekleri tam olarak çözememiştir bu hayatta. ‘Ah şu kadınlar, ah şu erkekler’ demez mi her bir cins karşı cinsi için? Biz bu akşam; kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırıp, bilgilenmeyi ve bilgilendirmeyi hedefliyoruz.”

Gamze Berberci Çelik’in interaktif sunumunun en önemli özelliği, katılımcılara sanal değil gerçek sosyal bir ortamda fikir alışverişi yapma fırsatı vermesiydi. Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşinin ardından Gamze Berberci Çelik’in son kitabı çekilişle on talihli seyirciye imzalanarak dağıtıldı. Bundan sonra da bu çekilişlerin devam edeceği bilgisi verildi.

Geçtiğimiz hafta ise Rav Albert Gerşon sohbet gecelerinin konuğu oldu. Rav Gerşon rüyalar konusunda çarpıcı açıklamaklarda bulundu.

 

Dalva Ailesinin gururlu günü

Gazetemizin Dünya sayfasında uzun yıllardır yazarlık yapan Süzet-Meir Dalva’nın oğulları Deyvi’nin tefillin töreni, 29 Temmuz Pazartesi günü Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogunda ailesi, dostları ve sevenlerinin katılımıyla gerçekleşti. Genç Deyvi başta olmak üzere tüm Dalva Ailesini kutlarız. 

 

Harun Niyego’nun sunumu TRT 2’de yayınlandı

1 Ağustos günü TRT2’de yayınlanan ‘Bir Zamanlar Yel Değirmeni’  adlı programda, Harun Niyego’nun sunumu yer aldı. Yel Değirmeni semtinde doğup büyüyen konuşmacı, çocukluğunda bu semtin insanlarının yaşantısını anlattı. Harun Niyego, çocukluğunda cuma günleri Müslüman arkadaşları ile camiye gittikten sonra, cuma akşamı sinagogdaki duaya yetiştiğini anlattı. Niyego, semtin her üç dinin esnaflarını, semtin okullarını, eğlence yerlerini ve şekillerini, yaşam tarzını doğal ve esprili bir lisanla anlatarak, izleyenleri o günlere götürdü. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR