Israel Katz: “Ortadoğu’da ülkeler aynı anda hem dost hem düşman olabilir”

Birleşmiş Milletler toplantısı nedeniyle haziran ayında gittiği Birleşik Arap Emirlikleri´ndeki (BAE) temasları hakkında parlamentoyu bilgilendiren İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, ülkesinin temelde İran´a karşı Körfez ülkeleriyle yaptığı işbirliğini değerlendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Knesset Dış İlişkiler ve Savunma Komitesine bilgi verirken bir bölümüne gazeteciler de alındı. İsrail basınına göre Katz, İsrail'in Körfez krallıklarıyla işbirliği ve nedenleri konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Katz, “Körfez ülkeleri Türkiye ve Katar'da en radikal haliyle görülen Müslüman Kardeşler'in en az İran kadar tehdit yarattığını düşünüyor" dedi.

Türkiye ile İsrail arasında ihtilafa karşın ticaretin devam ettiğini belirten Katz, Suriye savaşından sonra daha fazla tercih edilen Hayfa Limanından Basra Körfezine giden yol üzerinden ticaret yapanlar arasında Erdoğan'ın ailesinden bazı kişilerin olduğunu iddia etti.

Ortadoğu'da ülkelerin aynı anda hem dost hem düşman olabildiğine dikkat çeken Katz: "Bir konuda anlaşamazken, diğer konularda işbirliği yapabilirsiniz. Dolayısıyla siz Körfez ülkeleri, Filistin konusunda bizimle anlaşamasanız da, başka bazı konularda bizimle çalışmamak için gerekçeniz yok" dedi.

Katz, Körfez ülkeleriyle ilişkilerin normalleştirilmesinin birinci öncelik olduğunu, Filistin konusunda anlaşmazlıklar sürse de onlarla birkaç yıl içinde resmi diplomatik anlaşmalar yapmanın gerçekçi bir beklenti olduğunu belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın