kanada REklam

İsrail’in ilk Dürzi kadın milletvekili: “Tüm Arapları temsil ediyorum”

İsrail’in Mavi Beyaz Partisi Üyesi Gadeer Kemal – Mreeh İsrail Meclisi Knesset’e üye seçilir seçilmez ilk misyonunu, İsrail’i ‘Yahudi Ülkesi’ olarak tanımlayan sağcı yasayı değiştirmek olarak belirlemiş.

İsrail’in ilk Dürzi kadın milletvekili: “Tüm Arapları temsil ediyorum”

İsrail’in Times of Israel sitesine konuşan ilk kadın Dürzi  vekil Mreeh, mecliste sadece Dürzi cemaatini değil İsrail’in tüm Araplarının hakları için çalıştığını belirtti.

İsrail’in en büyük Dürzi cemaatinin yaşadığı Daliyat Al Karmel’den olan 35 yaşındaki Mreeh mayıs ayında Knesset’in sekreterliğine verdiği teklifte kanunun demokratik olmadığını belirterek değişmesi gerektiğini savunmuştu.

Ancak kanun değişikliği teklifi herhangi bir destek almadı ve Knesset’in üyelerinin yeniden seçilmesi gerektiği kararının alındığı 28 Mayıs’tan önce de gündeme getirilmedi. 

Ancak Mreeh kanunu değiştirmek için kararlı olduğunu belirtiyor.

Mreeh Times of Israel’e şunları söyledi: “Bu kanunun eksik yönlerini eşitlik ilkesini de katarak  tamamlamalıyız. Amacımız İsrail’in ulusal gelenek ve karakterine bir tehdit oluşturmak değil elbet. İsrail’in Yahudi kimliğini koruyarak gerekli değişikliği yapmak istiyoruz.” 

19 Haziran 2018’de 62’ye 55 ile geçen Yahudi Devleti Kanunu, İsrail’i Yahudi milletinin anavatanı ve İbraniceyi de ülkenin ana lisanı olarak tanımlarken,  Yahudi dini bayramlarını da resmileştirdi.

Kanun ayrıca 1948’deki ilk kuruluş beyannamesine hiçbir atıfta bulunmadığı gibi, beyannamede geçen İsrail topraklarında yaşayan tüm vatandaşlara garanti edilen eşitlik ve vatandaşlık haklarından da  söz etmiyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın