8 Nisan 2020 Çarşamba 04:18

Greenblatt’ın istifası ve barış planı

ABD Ortadoğu Temsilcisi Jason Greenblatt’in istifası, Filistinliler tarafından ABD Ortadoğu barış planının başarısızlığı olarak nitelendirildi.

Dünya 628 görüntüleme
11 Eylül 2019 Çarşamba

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Temsilcisi Jason Greenblatt, ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak bilinen Ortadoğu barış planının, Trump’ın damadı Jared Kushner ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’la birlikte, mimarlarından biri olarak biliniyor. Beyaz Saray, Greenblatt’in kişisel nedenlerle istifa ettiğini, ailesi ile daha fazla vakit geçirmek istediğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, sosyal medya hesabından Greenblatt’in istifayı doğrulayarak teşekkür etti. Trump mesajında şunları yazdı: “Yönetimimde neredeyse üç yıl çalıştıktan sonra, Jason Greenblatt özel sektörde çalışmak üzere ayrılacak. Jason, sadık ve iyi bir arkadaş ve harika bir avukat oldu. İsrail’e ve İsrail ile Filistinliler arasında barış arayışına olan bağlılığı unutulmayacak. Onu özleyeceğiz. Teşekkürler Jason!”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da “barış ve güvenlik için yaptığı çalışmalardan ve İsrail hakkında olumsuz açıklamalarda bulunanlara karşı doğruyu ifade etmekten çekinmediği için” Greenblatt’a teşekkürlerini ifade eden bir açıklama yaptı.

Independent Arabia’ya konuşan Filistinli bir yetkili, “Greenblatt’ın istifası ABD barış planının başarısız olduğunu gösteriyor. Bu başarısızlığın nedeni, uluslararası barış süreci referanslarının, iki devletli çözümün ve nihai çözüme ilişkin tüm meselelerin göz ardı edilmesidir” ifadelerini kullandı. Ayrıca 1967 yılındaki sınırları dâhilinde ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının yer almadığı ve mülteci meselesine ilişkin adil bir çözümün bulunmadığı bir barış anlaşmasının başarısız olacağını ifade etti.

Diğer taraftan başka bir yetkili ise Greenblatt’in istifasının bir şeyi değiştirmeyeceğini, ABD yönetimin Filistin meselesine yönelik politikasında esaslı bir değişikliğe yol açmayacağını iddia etti.

Greenblatt’ın yerine, Jared Kushner’in yardımcılarından, 31 yaşındaki Avi Berkowitz’in adı geçiyor. Ortodoks Yahudi olan Berkowitz, sekiz yıldır Beyaz Saray’da Kushner’in asistanlığını yürütüyor. Zaman içinde daha fazla sorumluluk aldığı görülen Barkowitz’in özellikle son aylarda Kushner ile gezilere katıldığı ve dünya liderleri ile yapılan toplantılarda da yer aldığı gözlemlendi. İkilinin 2011 yılında tanıştığı, sonrasında Kushner’in Berkowitz’i gayrimenkul şirketinde işe aldığı, Amerikan basınında yer alan haberler arasında.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Vizyondakiler

Vizyondakiler